Q for quorum Q for quorum

Q for quorum

    • 14,99 €

    • 14,99 €

Beschreibung des Verlags

”Q for quorum” er baseret på et virkeligt uopklaret mord, der fandt sted i USA i 1969.

Hun var en "Jane Doe", en uidentificeret hvid kvinde, hvis opløste lig blev opdaget i nærheden af et stenbrud ved Highway 1. Sagen landede hos Sheriffen i Santa Teresa County. Men politiet havde ikke meget at gå efter. Kvinden var ung, hendes hænder var bundet sammen med en wire, hun havde flere knivstik, og hendes hals var blevet skåret over. Men efter måneders efterforskning var mordet stadig uopklaret.

Det er atten år siden. Nu nærmer de to mænd, der i sin tid fandt liget, sig afslutningen på en lang karriere i politiet, og de ønsker at give sagen en sidste chance. De er gamle har brug for hjælp til arbejdet. De henvender sig til Kinsey Millhone og fortæller hende, at de vil føle en slags afslutning, hvis de bare kan identificere offeret. Kinsey er fascineret og accepterer jobbet. Men at besøge fortiden kan være farligt. Hvad der begynder som jagten på Jane Does virkelige identitet ender i en højrisiko-jagt på hendes morder.

Sue Grafton (f. 1940) er en amerikansk bestsellerforfatter, og hendes bøger er udgivet på 26 sprog. Hun er især kendt for alfabet-serien om privatdetektiven Kinsey Millhone.

GENRE
Krimis und Thriller
ERZÄHLER:IN
HN
Hanne Nielsen
SPRACHE
DA
Dänisch
DAUER
14:33
Std. Min.
ERSCHIENEN
2014
14. November
VERLAG
Lindhardt og Ringhof
GRÖSSE
577,4
 MB