• 7,99 €

Publisher Description

Jednoho chladného lednového dne je v ospalé vesnici na severu Švédska nalezena oběť brutální vraždy. Celá víska je hrozivě klidná a opuštěná. A tiché domky vzápětí vydají své tajemství: zločin, jaký dějiny švédské kriminalistiky nepamatují.

Když se o masakru dočte soudkyně Birgitta Roslinová, uvědomí si, že ji s místem pojí rodinná vazba, a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Jejími jedinými vodítky jsou přitom deník z devatenáctého století a červená stužka nalezená v nedalekém lese.

Birgitta postupně odkrývá příběh pomsty, který sahá víc než sto let do minulosti a propojuje Čínu a Ameriku devatenáctého století s moderním Švédskem a Pekingem. Vyprávění zavede čtenáře do zapadlých končin severního Švédska, do nejvyšších pater čínské politiky i do slumů v dnešním Mosambiku. Šokující rozuzlení se chystá v čínské čtvrti v Londýně.

Číňan je strhující a vysoce aktuální politický thriller. Zároveň však neslevuje z důmyslně propracované detektivní zápletky. Henning Mankell tímto románem potvrzuje pozici jednoho z nejslavnějších severských autorů detektivek, kterou si drží už od devadesátých let.

--------

Číňanovi nejde v první řadě o vyřešení vraždy, ale o polemiku — proti masovému úpadku švédské společnosti, ale také proti současnému působení Číňanů v Africe, kde národ, hladový po energii, vyčerpává přírodní bohatství.

Mike Peed, New York Times

 

Zápletka má kořeny v zoufalství čínských otroků, které vyústí v zabití devatenácti Švédů najatým vrahem s mečem. Vypadá to primitivně. Ale není. U Mankella tedy ne. Tohle je jedna z nejkomplikovanějších a nejbravurněji podaných záhad, v níž se temné hrozby splétají do nečekaného konce.

Muriel Dobbinová, Washington Times

 

Mankell i Larsson prodali po celém světě miliony knih. Kdo z nich je lepší spisovatel? Mankellovy knihy jsou vybranější chuti a jsou chytlavé jako sonáta pro cello. Mankellovo psaní je hlubší a hloubavější, spíš odmění soustředěné čtení.

Jonathan Shapiro, The Los Angeles Times

GENRE
Crime & Thrillers
RELEASED
2011
17 July
LANGUAGE
CS
Czech
LENGTH
512
Pages
PUBLISHER
Host
SIZE
2
MB

More Books by Henning Mankell