Bestseller Bestseller

Bestseller

    • 18,99 €
    • 18,99 €

Publisher Description

Hur långt är en författare beredd att gå för att skriva en bästsäljare?

Thrillerförfattaren Raymond Salinas hittas mördad en morgon utanför sitt hem. Han var på väg till bokmässan i Göteborg. Vanessa Frank inser tidigt att den avlidne hade djupgående kontakter inom flera kriminella nätverk, både i Sverige och utlandet. De utgjorde källor i hans researcharbete och poliserna förstår att flera kan ha haft intresse i att se författaren död. 

Men Vanessa anar att mordmotivet döljer sig i Salinas kommande bokprojekt, där något ännu större ska avslöjas. För att hitta svaren måste hon följa i de fotspår som ledde författaren rakt in i döden. Hur långt är en författare beredd att gå för att skapa en bästsäljare? 

Bestseller bjuder på Vanessa Franks mest komplicerade mordfall hittills. Det är en svindlande metaberättelse där Pascal Engman rör sig genom Stockholms gängkrig, den internationella kokainhandeln och den ökande förekomsten av korruption inom det svenska rättsväsendet. 

Pascal Engman var tidigare journalist på Expressen. Hans journalistiska öga gör sig påmint i författarskapet. I Vanessa Frank-böckerna avhandlar han extrema samhällsfenomen som högernationalister, incels och islamister. Frågor om klass och identitet är beståndsdelar som löper som en röd tråd genom Pascal Engmans författarskap. Han är idag en av de mest lästa författarna i sin generation. 

GENRE
Crime & Thrillers
RELEASED
2023
30 October
LANGUAGE
SV
Swedish
LENGTH
459
Pages
PUBLISHER
Bookmark Förlag
PROVIDER INFO
Axiell Media AB
SIZE
1.8
MB
Vuurland Vuurland
2020
In memoriam In memoriam
2023
Femicide Femicide
2021
Patriotten Patriotten
2018
X X
2024
Cocaïne Cocaïne
2023
Kannibalen Kannibalen
2022
Grissly Grissly
2022
Babianen Babianen
2022
Mullvaden Mullvaden
2022
Skulden man bär Skulden man bär
2023
100 procent 100 procent
2022