Olemattomiin Olemattomiin

Olemattomiin

    • R$ 24,90
    • R$ 24,90

Descrição da editora

Kirjamaailman luottokyynikon kahdeksas romaani.

"Syväluotaava ja yllättävä romaani sairaudesta, kärsimyksestä, tuskasta ja kuolemasta." – Marianne

Olemattomiin sijoittuu vuosiin 2026—2027 ja Ranskan presidentinvaalikampanjoihin. Hallitsevan luokan ja väestön välinen kuilu on kasvanut valtavaksi, ammattiyhdistysliike kipuilee, vanhustenhoito luisuu alamäkeen, äärioikeisto nousee ja kyberhyökkäykset ja -vaikuttaminen ovat arkipäivää. Aiheet nivoo yhteen tarinan kertoja, virkamies Paul Raison, joka työskentelee valtiovarainministeri Bruno Jugen henkilökohtaisena neuvonantajana.

Ranskan kenties kiistellyintä nykykirjailijaa Michel Houellebecqia (s. 1958) on luonnehdittu muun muassa nihilistiksi, rasistiksi, misogyyniksi, oikeistopopulistiksi ja neroksi. Hänen teoksensa ovat herättäneet pahennusta aina oikeusjutuksi asti. Olemattomiin luo yllättävän vaikutelman, että kirjamaailman luottokyynikko on pehmenemässä: teoksen lopullinen viesti tuntuu olevan, että rakkaus pelastaa.

*

”Koskettavimmilla sivuillaan romaani herättää yksinäisyyden ja hylätyksi tulemisen keskelläkin ohikiitäviä, itkettäviä eleitä.” – Le Monde

GÊNERO
Ficção e literatura
LANÇADO
2024
22 de agosto
IDIOMA
FI
Finlandês
PÁGINAS
414
EDITORA
WSOY
VENDEDOR
Werner Saderstram Ltd
TAMANHO
4,3
MB
Submissão Submissão
2015
Serotonina Serotonina
2019
O mapa e o território O mapa e o território
2012
Plataforma Plataforma
2018
Aniquilar Aniquilar
2022
La carte et le territoire La carte et le territoire
2022