• R$ 9,90

Descrição da editora

Pięciu zuchów z majoliki, każdy, rzekłbyś, ciosemw skale, którym w oczach morze gra, gdy w senfale kładzie, pielgrzymują wraz z daleka do kaplicymalowanej, kędy czeka uśmiechnięta, wiecznie ładna,dobra Święta.Przystroiwszy się niedzielnie, każda w parzez swym kochankiem, idą z nimi, wszystkie pięćwoniejące majerankiem, narzeczone z porcelany,jedna w drugą — cacko! Niby jabłka leśnych dziczek promienieją wkrąg weselnie rumieńcami liczekładnych — boć od strasznych wielorybów, o szkaradnych paszcz bezdeni, od posępnych wielorybówpowracają zgrają chwacką zdrowi, dzielni żeglarczycy do ich łożnic przeznaczeni.Młodzieńcza ich gromadka wędruje bezustannieku dobrej świętej Annie: przez piaski i pasieki,kamieni młyńskich łomy, zaciszne domy, gryki, lny,dzwonnice z chleba razowego, poprzez pachnącychłąk manowce, pomiędzy krowy, owce i kozy, zaprzykładem prababek — beczące.Wreszcie zbożni podróżnicy przybywają pełniducha do kaplicy malowanej, kędy każdej prośbysłucha uśmiechnięta dobra Święta. [...] 


Saint-Pol-Roux Ur. 15 stycznia 1861 w Marsylii Zm. 18 października 1940 w Breście Najważniejsze dzieła: Garçon d'honneur, Anciennetés, Bretagne est Univers Własc. Paul-Pierre Roux, francuski poeta, symbolista. Urodził się pod Marsylią w rodzinie fabrykantów. Uczęszczał do szkoły w Lyonie, rok 1881 spędził w wojsku. Wtedy ukazał się jego debiutancki dramat Pielgrzym Rafaelo. W latach 1882-1891 mieszkał w Paryżu, gdzie rozpoczął studia prawnicze. Brał udział w życiu literackim, bywał w salonie Stéphane'a Mallarmé, pod którego silnym wrażeniem pozostawał, był jednym z teoretyków symbolizmu. Po krótkim pobycie w Brukseli osiadł na wsi w Ardenach, gdzie znalazł spokój potrzebny do systematycznej pracy twórczej, potem w Bretanii, której nastrój i folklor stał się ważnym tematem jego dzieł. W 1903 r. dzięki sukcesowi opery, do której napisał libretto, kupił tam dom nad oceanem, rozbudował go, a potem nazwał ,,Manoir de Coecilian' na cześć syna, który zginął w czasie wojny w 1914 r. Odwiedzało go tam wielu artystów, jego twórczość inspirowała zwłaszcza surrealistów. Umarł w 1940 r. po tym, jak jego dom został splądrowany, a rękopisy zniszczone. 


Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

GÊNERO
Ficção e literatura
LANÇADO
2016
22 Agosto
IDIOMA
PL
Polaco
TAMANHO
4
Páginas
EDITORA
Wolne Lektury
VENDEDOR
Helion SA 1177626412
TAMANHO
286.6
KB

Mais livros de Saint-Pol-Roux