1974 1974
    • $19.99

Publisher Description

Första boken i den hyllade Yorkshire-kvartetten

»David Peace skriver så tätt och rafflande, och har sådana fantastiska personporträtt och en sådan miljöbeskrivning att man bara läser andlöst och tänker: usch, hur ska det gå, hur ska det gå?« Yukiko Duke, SVT

»David Peace skriver hårdkokt och rasande, med svärtan hos en igenbommad gruva.« Sam Sundberg, Svenska Dagbladet

Det är sommar i Leeds och hela stan är förväntansfull inför jubileumsfirandet av drottnings Elisabeths regeringstid.
Kriminalinspektör Bob Fraser och Jack Whitehead, som är reporter på The Post, har dock andra saker att tänka på främst det faktum att någon rör sig på stadens gator och mördar prostituerade. Mördaren får snabbt smeknamnet »Yorkshire Ripper« och både Fraser och Whitehead arbetar oförtröttligt, var och en på sitt sätt, för att få fast honom.Undersökningarna tar en obehaglig vändning när de båda två inleder affärer med de prostituerade det är meningen att de ska beskydda.
I takt med att sommaren fortskrider accelererar antalet mord - och Fraser och Whitehead verkar vara de enda som misstänker att mer än en mördare kan vara i farten.

DAVID PEACE [f. 1967] växte upp i Yorkshire på sjuttiotalet. 1974 är den första boken i den kvartett kriminalromaner som fått det samlande namnet Yorkshire-kvartetten [Red Riding Quartet]. Efter att ha varit bosatt i Japan i femton år är David Peace sedan 2009 tillbaka i Yorkshire.

»Med sitt korthuggna, intensiva språk driver David Peace läsaren framför sig tills man nästan stupar. Här ges ingen nåd. En författare i samma klass som Dennis Lehane.« Ingalill Mosander, Aftonbladet

»David Peace är kriminallitteraturens framtid... En fantastisk begåvning.« Ian Rankin

GENRE
Mysteries & Thrillers
RELEASED
2012
December 4
LANGUAGE
SV
Swedish
LENGTH
341
Pages
PUBLISHER
Modernista
SELLER
Publit Sweden AB
SIZE
1
MB
Nineteen Seventy-four Nineteen Seventy-four
2009
Nineteen Seventy-seven Nineteen Seventy-seven
2009
Nineteen Eighty-Three Nineteen Eighty-Three
2010
Nineteen Eighty Nineteen Eighty
2009
Rouge ou mort Rouge ou mort
2014
The Damned United The Damned United
2016
1977 1977
2013
1980 1980
2013
1983 (Fjärde boken i Yorkshire-kvartetten) 1983 (Fjärde boken i Yorkshire-kvartetten)
2014