Knud Rasmussen. Grønlands Aladdin Knud Rasmussen. Grønlands Aladdin

Knud Rasmussen. Grønlands Aladdin

    • CHF 11.00

    • CHF 11.00

Beschreibung des Verlags

Knud Rasmussen (1879-1933) blev født i Grønland, men måtte som 12-årig forlade det elskede land for at tage på kostskole i Danmark. Som voksen vendte han tilbage til Grønland, men denne gang i en ny rolle som polarforsker. Via sine mange bøger og foredrag om oplevelserne i Grønland og andre polaregne vandt Knud Rasmussen en helt særlig plads i kulturhistorien og har i dag status som en legendarisk opdagelsesrejsende.

Forfatter Niels Fenger, der selv havde en stærk tilknytning til Grønland, fortæller her om Knud Rasmussens spændende liv og hans usædvanlige personlighed.



Niels Fenger (1916-1992) var en dansk pelsdyrsavler og forfatter. Mange af hans bøger handler om livet med jagt, fiskeri og sejlads, sådan som han selv kendte det, og om Grønland, som han var stærkt knyttet til. Niels Fengers bøger opnåede stor popularitet, og han modtog blandt andet legater til sit arbejde fra Statens Kunstfond.

GENRE
Biografien und Memoiren
ERZÄHLER:IN
KVA
Kaj V. Andersen
SPRACHE
DA
Dänisch
DAUER
07:15
Std. Min.
ERSCHIENEN
2021
20. Juli
VERLAG
Lindhardt og Ringhof
GRÖSSE
320.7
 MB