Ædru Ædru

Ædru

    • CHF 18.00
    • CHF 18.00

Beschreibung des Verlags

Jesper Stein har skrevet en roman om sit livs sværeste u-turn.


Ædru er en roman om en mand, der er nødt til at holde op med at drikke. Lag på lag af hans personlighed, løgne og benægtelser skrælles af i behandlingen og i mødet med andre misbrugere – blandt andre en ung billedkunstner, som fortælleren bliver ven med.


Hovedpersonen er en 54-årig forfatter med kone og fire børn, stor succes og megen hæder. Nu må han tage ansvar for sine svigt, og i den proces er han ved at gå i opløsning.


Romanen beskriver fortællerens opgør med den litteratur, han hele sit liv har elsket og spejlet sig i, de store mandlige drukfortællinger med al deres forfaldsæstetik, som fylder så meget i verdenslitteraturen. Vi følger hans jagt på nye litterære forbilleder, hans vej ud af mørket hen imod et muligt nyt liv.

GENRE
Belletristik und Literatur
ERSCHIENEN
2022
16. März
SPRACHE
DA
Dänisch
UMFANG
224
Seiten
VERLAG
Politikens Forlag
GRÖSSE
314.4
 kB
Uro Uro
2012
Papa Papa
2017
Il tempo dell'inquietudine Il tempo dell'inquietudine
2015
Bye Bye Blackbird Bye Bye Blackbird
2013
Aisha Aisha
2015
Akrash Akrash
2014
Syv m2 med lås Syv m2 med lås
2023
Natrium Chlorid Natrium Chlorid
2021