Auschwitzin kaksoset Auschwitzin kaksoset

Auschwitzin kaksoset

Eva Mozes Kor und andere
    • CHF 16.00
    • CHF 16.00

Beschreibung des Verlags

Tunteisiin käyvä menestysteos kaksosten kärsimyksistä Josef Mengelen koekaniineina.

Eva Mozes Kor ja hänen kaksoissisarensa Miriam olivat kymmenvuotiaita saapuessaan Auschwitziin kesällä 1944.

Heidät erotettiin perheestään heti Birkenaun juna-asemalla. Muu perhe lähetettiin kaasukammioon, kaksoset päätyivät Josef Mengelen käsiin.

Eva ja Miriam joutuivat kestämään yksitoista kuukautta leirin epäinhimillisiä olosuhteita ja Mengelen suorittamia julmia ihmiskokeita. Eva Mozes Kor kertoo koskettavasti ja lämpimästi Auschwitzin kaksosissa lapsien sitkeydestä, elämänhalusta ja selviytymisestä käsittämättömän pahuuden keskellä. Vaikka aihe on raskas, kirja ei ole, eikä se mässäile kauheuksilla.

Sisarukset selvisivät hengissä keskitysleirin kauhuista, mutta niiden muisto oli raskas kantaa. Eva ymmärsi vapautuvansa Auschwitzistä todella vasta sitten, kun hän kykenisi antamaan natseille anteeksi.

Romanialaissyntyinen Eva Mozes Kor (1934-2019) on yksi toisen maailmansodan juutalaisvainojen tunnetuimmista pelastujista. Sodan jälkeen Eva Mozes Kor asettui Yhdysvaltoihin ja perusti holokaustimuseon. Museon on tarkoitus ehkäistä ennakkoluuloja ja vihaa valistamalla yleisöä holokaustin historiasta. Elämänsä viimeiset 12 vuotta hän toimi oppaana Auschwitzissa kertoen oman tarinansa.

Lisa Rojany Buccieri on amerikkalainen kirjailija ja kustannuspäällikkö. Hän johtaa Los Angelesiin perustamaansa kustannusalan yritystä Editorial Services of L.A.

GENRE
Geschichte
ERSCHIENEN
2021
16. August
SPRACHE
FI
Finnisch
UMFANG
106
Seiten
VERLAG
Minerva
GRÖSSE
6.6
 MB
Ich habe den Todesengel überlebt Ich habe den Todesengel überlebt
2012
Le gemelle di Auschwitz Le gemelle di Auschwitz
2022
The Twins of Auschwitz The Twins of Auschwitz
2020
Surviving the Angel of Death Surviving the Angel of Death
2020
Les jumelles de Mengele Les jumelles de Mengele
2023
Las gemelas de Auschwitz Las gemelas de Auschwitz
2022