Fascismen Fascismen

Fascismen

    • CHF 18.00
    • CHF 18.00

Beschreibung des Verlags

En av världshistoriens farligaste totalitära ideologier är fascismen.

Sedan den växte fram i Italien under början av 1900-talet har den tagit strid mot demokrati, socialism och liberalism samt bejakat samhällets orättvisor. Sporrad av extrem nationalism och drömmar om expansion har den inspirerat till krig och invasioner. Som ledmotiv har den haft den starkes överlevnad, på bekostnad av förnuftet.

Dick Harrison berättar om fascismens framväxt med fokus på grundaren Benito Mussolini, den italienska nationens obestridde ledare i två decennier. Från Italien spred sig ideologin över hela jorden, till ett myller av grupper från Latinamerika till Östasien.

Med erfarenheterna från historien visar Harrison hur viktigt det är att vara på sin vakt, för människan är sällan farligare än när hon ikläder sig rollen som diktatorisk drömmare och visionär.

GENRE
Sachbücher
ERSCHIENEN
2025
18. September
SPRACHE
SV
Schwedisch
UMFANG
130
Seiten
VERLAG
Historiska Media
GRÖSSE
1.8
 MB
Fienden Fienden
2024
Brittiska imperiet Brittiska imperiet
2019
Jag har ingen vilja till makt Jag har ingen vilja till makt
2017
De Hanze De Hanze
2025
Förintelsen Förintelsen
2025
Herrens år 1403 Herrens år 1403
2025