Uratowane z potopu

    • CHF 7.50
    • CHF 7.50

Beschreibung des Verlags

Miecz koronacyjny polskiego króla leży na strychu szwedzkiego zamku. Rękopisy Mikołaja Kopernika stoją na półkach w bibliotece w Uppsali. Jak do tego doszło, że w Sztokholmie są zbroje naszych władców, a w szwedzkich kościołach – polskie dzwony i ołtarze? Oto historia wielkich ambicji, zdrad i barbarzyńskiej wojny, a przede wszystkim opowieść o przygodach kilku zapaleńców, którzy postanowili zobaczyć, co zostało po potopie szwedzkim na dnie Wisły.



Polskę i Szwecję, dwa państwa leżące po dwóch stronach Bałtyku, w XVII wieku łączyła jedna dynastia – Wazowie. Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój, prawdziwy złoty wiek. Polsce – potop szwedzki i bezprzykładny rabunek dóbr kultury. Wystarczyło pięć lat, by Rzeczpospolita, europejska potęga, legła w gruzach. Takiego spustoszenia nie dokonali potem ani naziści, ani Rosjanie podczas II wojny światowej.

Historia „Uratowanych z potopu” osnuta jest wokół trwającej cztery lata wyprawy poszukiwawczej. Jej celem było wydobycie z dna Wisły zabytków, które szwedzcy żołnierze w XVII wieku zabrali z warszawskich rezydencji polskiego króla, włożyli na barki rzeczne i próbowali wywieźć do Szwecji. Jednak błędnie nawigowane jednostki wpadły na rzeczne głazy i zatonęły, a pamięć o wiezionych skarbach przybrała postać miejskiej legendy. Nikt nie wiedział nigdzie bezcennego ładunku marmurów…

Autorzy książki – archeolog i historyk w osobie Huberta Kowalskiego oraz nurek i dziennikarz naukowy Marcin Jamkowski – po z górą trzech wiekach od zakończenia potopu szwedzkiego rozpoczynają śledztwo. Ruszają do archiwów i pytają badaczy. Przeglądają listy króla Jana Kazimierza, księcia Radziwiłła i szwedzkiego feldmarszałka Wrangla. Pływają po rzece i sondują dno. Dostają nieoczekiwane podpowiedzi od stalinowskich biurokratów, zawodowych hydroakustyków i wiślanych nurków. Na końcu tej wyprawy, w której weźmie udział setka entuzjastów i wolontariuszy, z mętnego nurtu Wisły wyłaniają się zachwycające zabytki. Przy okazji pokazywania historii ich odnalezienia, autorzy opowiadają o mało znanych rozdziałach historii Europy.

UWAGA:

E-book „Uratowane z potopu” dostępny jest w sprzedaży bez filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika.


O Autorach:

MARCIN JAMKOWSK – z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarz naukowy i filmowiec, z zamiłowania wspinacz i płetwonurek. Ukończył chemię na Uniwersytecie Warszawskim, a na Harvardzie i MIT studiował reżyserię, scenopisanie i produkcję filmową. Wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club, elitarnej nowojorskiej organizacji zrzeszającej podróżników i odkrywców. Brał udział w wyprawach eksploracyjnych na pięciu kontynentach. Mówca na konferencji TED, były redaktor naczelny „National Geographic Polska”, stypendysta Knight Science Journalism Fellowship w Cambridge, USA. Fotograf, autor dwóch filmów, pięciu książek i setek artykułów obracających się wokół tematów wyprawowych i popularnonaukowych.


DR HAB. HUBERT KOWALSKI – adiunkt w Zakładzie Tradycji Antyku w Sztukach Wizualnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych opublikowanych między innymi w „Roczniku Warszawskim”, „Pegasusie”, „Baroku”, „Kronice Zamkowej” i „Kontekstach”. Opiekun Koła Naukowego Recepcji Antyku – „Ars Antica” w Instytucie Archeologii UW. Koordynator projektu Wisła – interdyscyplinarne badania dna rzeki. Stypendysta miasta st. Warszawy w latach 2010, 2011 i 2012, Fundacji Lanckorońskich w Rzymie, Instytutu Warburga w Londynie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Zespołu ds. Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. Zajmuje się recepcją kultury artystycznej starożytnych Grecji i Rzymu w sztuce polskiej XVII, XVIII i XIX wieku. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Muzealników Polskich, International Council of Museums, The Explorers Club, prezes Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych.

GENRE
Geschichte
ERSCHIENEN
2018
1. Oktober
SPRACHE
PL
Polnisch
UMFANG
119
Seiten
VERLAG
AGORA S.A.
GRÖSSE
14
 MB

Mehr Bücher von Marcin Jamkowski