Nikdy se nevzdávej! Nikdy se nevzdávej!

Nikdy se nevzdávej‪!‬

9 lekcí pro naplněný život

    • $6.500
    • $6.500

Descripción editorial

Inspirativní životní příběh stoletého Bena Ferencze, vyšetřovatele nacistických válečných zločinů, známého jako „žalobce zla“.


Narodil se krátce po skončení první světové války v Transylvánii – neboli v Sedmihradsku, chcete-li –, v jednom z nejchudších koutů tehdejší Evropy na hranicích Rumunska a Maďarska. Ještě mu nebyl ani rok, když s ním rodiče opustili rodný dům a odešli do Ameriky. Do školy jej vzali až v osmi letech, předtím vyrůstal jako dítě manhattanských ulic, jeho rodiče se navíc v New Yorku rozvedli. Benjamin Ferencz zkrátka měl jen mizivé předpoklady k tomu, aby někdy získal jakékoliv vyšší vzdělání.


A přesto – shodou příznivých okolností se stalo, že Benjamina přijali na střední školu a díky dobrým studijním výsledkům později i na vysokou. Jeho píle mu následně umožnila dokonce absolvovat právnická studia na Harvardu. Odtud už byl jen krůček k tomu, aby se jako voják americké armády dostal na sklonku druhé světové války k vyšetřování německých válečných zločinů.


Když se s osobností Bena Ferencze seznámila před nedávnem reportérka listu Guardian Nadia Khomamiová, rozhodla se s ním udělat interview. Z původního nápadu nakonec vzešla celá kniha rozhovorů. V nich Ferencz nejen mapuje celý svůj – dnes už více než stoletý – život, ale přináší také celou řadu inspirativních rad pro každého, kdo přemýšlí nad tím, jak naložit s vlastním životem.


***

Benjamin Ferencz se narodil roku 1920, vystudoval práva na Harvardově univerzitě a od téže instituce se mu v roce 2014 dostalo také ocenění v podobě Medaile svobody. Roku 1947 působil jako prokurátor v norimberských procesech, po válce usiloval o navrácení majetku lidem, kteří přežili holokaust, účastnil se jednání o repatriacích mezi Izraelem a západním Německem a měl zásadní podíl na zřízení Mezinárodního trestního soudu. S manželkou Gertrudou, svou středoškolskou láskou, vychovali čtyři děti.


„Jsem tak zaneprázdněný, že nemám vůbec kdy zamýšlet se, proč jsem takový, jaký jsem. Vždyť já nemám čas ani umřít.“

                                                                                                                                                           Ben Ferencz

GÉNERO
Historia
PUBLICADO
2021
6 de junio
IDIOMA
CS
Checo
EXTENSIÓN
175
Páginas
EDITORIAL
Jota
VENDEDOR
eBookservice s.r.o.
TAMAÑO
609.3
KB

Más libros de Benjamin Ferencz

Hay cosas más importantes que salvar el mundo Hay cosas más importantes que salvar el mundo
2021
Słowa na pożegnanie Słowa na pożegnanie
2023
Slová na rozlúčku Slová na rozlúčku
2021
Palavras de despedida Palavras de despedida
2021
Mindig csak az igazat Mindig csak az igazat
2021