Pigen ved broen Pigen ved broen

Pigen ved broen

    • $8.500
    • $8.500

Descripción editorial

En sen aften står en mand på broen over søen Tjörninn i Reykjavik. Han læner sig ud over rækværket, fordi han har fået øje på noget, der flyder i vandoverfladen. En dukke. Det lykkes ham at fiske dukken op, men så får han øje på noget andet i det iskolde vand. Dernede flyder liget af en lille pige langsomt forbi.

Mange år senere bliver den pensionerede politimand Konrad opsøgt af et ældre ægtepar, der vil have ham til at finde deres forsvundne barnebarn, Danni. Hun er narkoman, og hendes mormor er en indflydelsesrig politiker, så de beder Konrad efterforske sagen med yderste diskretion. Men under eftersøgningen bliver det mere og mere klart for Konrad, at der er en forbindelse mellem Danni og den lille pige, der druknede i søen midt i Reykjavik for flere årtier siden.

Den islandske forfatter Arnaldur Indridason er med Pigen ved broen aktuel med en krimi, hvor nøglen til gådens opklaring ligger gemt i indlevelsen i en mors sorg og det langsomme, seje gravearbejde, hvor man ved, at man vil rystes og skræmmes af det, man finder. 

"Pigen ved broen" er andet fritstående bind i Indridasons Konrad-serie. Det første, "Mørket ved besked", udkom på dansk i juni 2022.  

  • GÉNERO
    Misterio y suspenso
    PUBLICADO
    2023
    9 de junio
    IDIOMA
    DA
    Danés
    EXTENSIÓN
    368
    Páginas
    EDITORIAL
    Gyldendal
    VENDEDOR
    Gyldendal AS
    TAMAÑO
    441.3
    KB
    La fin du voyage La fin du voyage
    2026
    Les lendemains qui chantent Les lendemains qui chantent
    2025
    Les enquêtes de l'inspecteur Kónrad - L'Intégrale Les enquêtes de l'inspecteur Kónrad - L'Intégrale
    2026
    Sorgsten Sorgsten
    2024
    Kongen og urmageren Kongen og urmageren
    2024
    Les Parias Les Parias
    2025