Jeden, święty, powszechny, apostolski Jeden, święty, powszechny, apostolski

Jeden, święty, powszechny, apostolski

    • 279,00 Kč
    • 279,00 Kč

Publisher Description

BISKUP GRZEGORZ RYŚ znany jest z tego, że nie zadowalają go łatwe diagnozy, ale potrafi sięgać głębiej. Jest mistrzem stawiania trafnych pytań i wydobywania ukrytych znaczeń z pozornie banalnych faktów. Pisze zawsze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń.

- W jaki sposób papież reagował na rzezie urządzane przez krzyżowców?

- Jak wyglądało życie codzienne księży w średniowieczu?

- Jaka była reakcja duchownych na wprowadzenie celibatu?

Do historii Kościoła autor podchodzi z podwójną pasją, łącząc perspektywę wiary z fascynacjami naukowymi. Książka ta powstawała przez ostatnie 25 lat i stanowi pierwsze tak szerokie przedstawienie historycznego dorobku biskupa. Poznajemy w niej jego spojrzenie na zjawiska, które ukształtowały dzisiejszy Kościół – także te trudne i kontrowersyjne, a czasem niesłusznie zapomniane.

To opowieść o konkretnych ludziach i wydarzeniach, którym zawdzięczamy naszą tożsamość.

W uprawianiu historii Kościoła nie chodzi o apologetykę: nie boimy się prawdy o sobie. Kościół jest święty, bo boski, ale jest też grzeszny, bo ludzki. Pomijanie w jego dziejach „trudnych kart” jest wręcz heretyckie: pachnie (…) dostrzeganiem w Kościele jedynie boskiego pierwiastka.

Kościół nie pojawił się dzisiaj, ewangelizacja jest procesem postępującym w perspektywie historycznej, nie zaczyna się ode mnie. Od kogoś przyjąłem wiarę. Warto wiedzieć, od kogo, warto wiedzieć, jak wierzyli ci, którzy byli przede mną. Niebezpieczne jest myślenie, że to od nas wszystko się zaczyna.

(fragment książki)

Ks. dr hab. Grzegorz Ryś (ur. 1964) jest biskupem pomocniczym krakowskim, cenionym historykiem mediewistą. Przed nominacją na biskupa (2011) był m.in. dyrektorem Archiwum Metropolitalnego na Wawelu, kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Opublikował m.in. książki: Pobożność ludowa na ziemiach polskich w średniowieczu, Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy, Celibat, Inkwizycja i in.

Powszechnie znany i lubiany duszpasterz, aktywny rekolekcjonista, szef Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski. Jak sam podkreśla, zajmowanie się historią bardzo pomaga mu w duszpasterstwie.
 

GENRE
Religion & Spirituality
RELEASED
2020
30 March
LANGUAGE
PL
Polish
LENGTH
787
Pages
PUBLISHER
Znak
SIZE
3.3
MB

More Books by Grzegorz Ryś

Znać lub nie znać Jezusa Znać lub nie znać Jezusa
2019
Czy wiara ma sens? Czy wiara ma sens?
2020
Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła (2022) Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła (2022)
2022
Czy Kościół ma sens? Czy Kościół ma sens?
2021
Czas zbawienia. Liturgia w codzienności Czas zbawienia. Liturgia w codzienności
2020
Weź i słuchaj. O Piśmie, które staje się Słowem Weź i słuchaj. O Piśmie, które staje się Słowem
2021