Polska-Rosja: wojna i pokój Polska-Rosja: wojna i pokój

Polska-Rosja: wojna i pokój

Tom 1. Od Chrobrego do Katarzyny

    • 119,00 Kč
    • 119,00 Kč

Publisher Description

W roku 2012 – największe święto narodowe Rosjan: 400. rocznica wyjścia Polaków z moskiewskiego Kremla. Skończyły się wtedy burzliwe czasy samozwańców i epoka „wielkiej smuty”.

Polacy często nie zdają sobie sprawy z roli, jaką odgrywają w narodowej mitologii sąsiedniego, wielkiego słowiańskiego kraju. Najważniejsza „narodowa opera” Rosji - „Iwan Susanin” opowiada o zmaganiach Warszawy i Moskwy w czasach polskiego króla Zygmunta III Wazy. Największy poetycki dramat narodowy – „Borys Godunow” Aleksandra Puszkina – odtwarza losy pewnej pięknej Polki, podobnie jak sławny dramat muzyczny Musorgskiego, uznawany za arcydzieło kultury światowej. Narodowa powieść Rosji, która odgrywa rolę podobną, jak u nas Trylogia Henryka Sienkiewicza – także opisuje polsko – moskiewskie sprawy. Do nich nawiązuje nawet główny propagandowy film Rosji w czasach Putina.

Tom pierwszy książki „Polska – Rosja. Wojna i pokój” przedstawia wiele przemilczanych do tej pory faktów z historii tak bliskich, a… tak dalekich sobie krajów. Przy okazji opisuje liczne „ballady i romanse”, jakich nie brakowało we wzajemnych stosunkach; od czasów Mieszka I - do epoki króla Stasia i jego namiętnej kochanki, carycy Katarzyny.

GENRE
History
RELEASED
2012
7 June
LANGUAGE
PL
Polish
LENGTH
138
Pages
PUBLISHER
E-bookowo.pl
SIZE
792.3
KB

More Books by Jan Kochańczyk

Zbrodnia na miarę Nagrody Nobla Zbrodnia na miarę Nagrody Nobla
2020
Lekcje magii Lekcje magii
2020
Terroryści też ludzie! Terroryści też ludzie!
2020
Zabawy z bronią atomową Zabawy z bronią atomową
2020
Grzechy Spartan Grzechy Spartan
2012
Ali Baba i miliony rozbójników Ali Baba i miliony rozbójników
2020