• 1,49 €

Beschreibung des Verlags

(Łaskawi jako książęta...) Łaskawi jako książęta, jak oni, wzgardliwi,  I którzy światy dźwigamy z pordzewiałych zawiasów,  Czuwaćże mamy, schorzali, zgonu znużeniem szczęśliwi,  Z wiedzą, że brak najwyższego nam w zamęcie czasów —   Że, miłości przysięgli i wierni kapłani,  Poszukiwać musimy jej w ukrytym szlochu,  Oczami, które płomień wydrąża i rani —  A gdy wreszcie posiądziem skarb, strzeżony w lochu,   Iż on, ledwie uwieńczon, uczczony, zaznany,  Wyblakły i skruszony, już zmysłom ucieka. [...]


Stefan GeorgeUr. 12 lipca 1868 w Büdesheim (w płd.-zach. części Niemiec) Zm. 4 grudnia 1933 w Minusio koło Locarno (na płd. Szwajcarii) Najważniejsze dzieła: Algabal, Das Jahr der Seele, Der siebente Ring, Der Stern des Bundes Niemiecki poeta i tłumacz. Pochodził z rodziny mieszczańskiej, jego ojciec prowadził winiarnię. Uczęszczał do gimnazjum w pobliskim Darmstadt. Sam nauczył się dziesięciu języków obcych (m.in. polskiego). Od 1888 podróżował po Europie, przebywał w Londynie, w Paryżu (gdzie uczestniczył w spotkaniach literackich u Stéphane'a Mallarmé) i w Wiedniu. Był w centrum środowiska literacko-naukowego, zwanego George-Kreis, wspierał młodych twórców. W czasie I wojny światowej w swojej twórczości opowiadał się przeciwko walce. Po dojściu do władzy nazistów, których otwarcie krytykował, przeniósł się do Szwajcarii, gdzie niebawem zmarł. Wyznawał zasadę sztuki dla sztuki, nawiązywał estetycznie i tematycznie do tradycji starożytnej Grecji. Czerpał również z twórczości Nietzschego i Schopenhauera. Przekładał na niemiecki utwory Dantego, Szekspira i Baudelairea. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi postaciami ówczesnej literatury (Stéphane Mallarmé, Hugo von Hofmannsthal), a także z polskim poetą i tłumaczem Wacławem Rolicz-Liederem (1866-1912).


Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

GENRE
Belletristik und Literatur
ERSCHIENEN
2016
22. August
SPRACHE
PL
Polnisch
UMFANG
2
Seiten
VERLAG
Helion
GRÖSSE
267.5
 kB

Mehr Bücher von Stefan George