C.S. Lewis kontra nowi ateiści C.S. Lewis kontra nowi ateiści

C.S. Lewis kontra nowi ateiści

    • 6,49 €
    • 6,49 €

Beschreibung des Verlags

W jaki sposób Clive Staples Lewis, największy apologeta chrześcijański XX wieku, odpowiedziałby na nowy ateizm Richarda Dawkinsa, Christophera Hitchensa i ich towarzyszy, z którymi spotykamy się w XXI stuleciu? Czy własna droga Lewisa od ateizmu do wiary chrześcijańskiej odpowiada na zarzuty stawiane religii przez nowych ateistów? Chrześcijański filozof Peter S. Williams w książce „C.S. Lewis kontra nowi ateiści” zabiera nas w intelektualną podróż przez teksty Lewisa, do których odwołuje się w dyskusji ze współczesnymi antyteistami. 

Książka pokazuje zakres, głębię i aktualność apologetyki chrześcijańskiej Clive’a Staplesa Lewisa. W swych niezwykłych pracach Lewis przedstawia opis chrześcijaństwa, który obejmuje kwestie związane z etyką, estetyką i racjonalnością, lub – mówiąc inaczej – argumentuje, że wiara, która stała się udziałem świętych, jest Dobra, Piękna i Prawdziwa. Lewis broni tych wartości nie dlatego, że wierzy w „hipostazy nazw abstrakcyjnych” – lecz dlatego, iż przede wszystkim uznaje Boga za źródło wszelkiego dobra, piękna i prawdy oraz ufa, że istoty ludzkie stworzone na obraz Boga naturalnie dążą do udziału w tych boskich atrybutach. Każdy z nas, nieważne, czy jest chrześcijaninem, czy też nie, odnajduje w sobie pragnienie (które jest zarazem pragnieniem i potrzebą), aby być szczęśliwym, pięknym i prawym. Samo istnienie tego pragnienia wyraża prawdę, że Bóg spotyka nas, zanim my spotkamy Jego, że On jest naszym początkiem i końcem. 

 Dr Michael Ward, Senior Research Fellow, Blackfriars Hall, Oxford 

Peter S. Williams to bystry młody filozof brytyjski i wprawny dyskutant, z którym miałem zaszczyt współuczestniczyć w debacie organizowanej w 2011 roku przez nasze stowarzyszenie Cambridge Union Society. Z entuzjazmem polecam jego pracę.

William Craig, profesor filozofii w Talbot School of Theology w La Mirada, California

Choć potrafią przestraszyć wiele nieprzygotowanych dusz, w rzeczywistości nowi ateiści są tygrysami z papieru. Ich ryk brzmi pusto, ich przechwałkom brakuje dyscypliny umysłowej. Ich argumenty, mimo że zajadłe, są tak naprawdę mizerne i nieszczere. Peter S. Williams starannie demaskuje błędy ich rozumowania, obala ich wywody w zgodzie z Biblią i wymogami intelektu. To majstersztyk współczesnej apologetyki.

Douglas Groothuis, profesor filozofii w Denver Seminary

W publikacji tej Peter S. Williams jasno pokazuje, że C.S Lewis porzucił ateizm w wyniku dogłębnych rozważań na temat natury rzeczywistości, podczas gdy nowi ateiści nie są w stanie poprzeć swojej retoryki poważnymi argumentami. Ta bardzo przystępnie napisana książka zainteresuje każdego, kto chciałby zmierzyć się z nowym ateizmem i zrozumieć, na czym zasadza się trwałość dziedzictwa C.S. Lewisa.

David Glass, autor „Atheism’s New Clothes"

Peter S. Williams 

Chrześcijański filozof i apologeta. Od 2009 r. jest zatrudniony jako adiunkt w katedrze Communication and Worldviews w NLA University College w Norwegii. Do 2015 r. współpracował z organizacją Damaris Trust w Southampton. Jest autorem wielu książek, m.in.: „Outgrowing God? A Beginner’s Guide to Richard Dawkins and the God Debate” (Wipf and Stock, 2020), “Getting at Jesus: A Comprehensive Critique of Neo-Atheist Nonsense About the Jesus of History” (Wipf and Stock, 2019), “A Faithful Guide to Philosophy: A Christian Introduction to the Love of Wisdom” (Wipf and Stock, 2019).

Seria C.S. Lewis. Rozum i Wiara

Wierzę w chrześcijaństwo tak samo jak we wschodzące słońce – nie tylko dlatego, że je widzę, ale także dlatego, iż dzięki niemu widzę wszystko inne (C.S. Lewis)

Seria wydawnicza „C.S. Lewis. Rozum i Wiara” to zbiór publikacji dotyczących twórczości i życia Clive’a Staplesa Lewisa, uznawanego za największego współczesnego chrześcijańskiego apologetę. Prezentuje intelektualne walory teizmu oraz argumentację na rzecz tezy o racjonalności przekonań teistycznych, a w szczególności chrześcijaństwa. Choć Lewis zmarł w roku 1963, jego twórczość jest wciąż aktualna. Do jego argumentów i analiz dotyczących moralności oraz społeczeństwa wciąż odwołują się zawodowi filozofowie i teologowie, a także liczni przedstawiciele obu stron filozoficzno-teologicznego sporu ateizmu z teizmem.

Na język polski zostało już przełożone wiele prac C.S. Lewisa, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Wciąż jednak brakuje opracowań biograficznych i krytycznych oraz pogłębionych analiz jego poglądów. Seria „C.S. Lewis. Rozum i Wiara” ma wypełnić tę lukę. Publikowane w niej teksty odznaczają się naukową wnikliwością, a jednocześnie są przystępne dla szerokiego grona czytelników, tak jak twórczość samego C.S. Lewisa, który przekonywał, że dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu.

Seria książek „C.S. Lewis. Rozum i Wiara” została objęta patronatem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pierwszym tytułem w serii jest „C.S. Lewis kontra nowi ateiści” Petera S. Williamsa.

GENRE
Religion und Spiritualität
ERSCHIENEN
2021
1. Dezember
SPRACHE
PL
Polnisch
UMFANG
340
Seiten
VERLAG
Fundacja Prodoteo
GRÖSSE
2,2
 MB

Mehr Bücher von Peter S. Williams & Piotr Bylica

An Informed Cosmos An Informed Cosmos
2023
Apologetics in 3D Apologetics in 3D
2021
A Universe From Someone A Universe From Someone
2022
Outgrowing God? Outgrowing God?
2020
Getting at Jesus Getting at Jesus
2019
C S Lewis vs the New Atheists C S Lewis vs the New Atheists
2013