Dödens snabba vingar Dödens snabba vingar
Band 24 – Maria Wern

Dödens snabba vingar

    • 6,99 €
    • 6,99 €

Beschreibung des Verlags

Två barn söker sig ned i tunnlarna under Visby och finner De dödas sal, en droppstensgrotta i underjorden, som enligt rykten varit en hemlig mötesplats för klostrens munkar och senare använts av änglamakerskor.

Trettiofem år senare gör en mäklare en fasansfull upptäckt. Vid en husvisning hittas en kvinna död, sittande i en bil i garaget. Hon identifieras som den försvunna Märta Silverängen, en 34-årig arkeolog som utforskade och kartlade tunnlarna under Visby.

Maria Wern leder mordutredningen och är samtidigt hemligen iakttagen av en okänd person, en vilsen själ som visste allt om Märta Silverängen.

I Dödens snabba vingar bygger Anna Jansson en nervkittlande intrig som tar oss på besök i Visbys undre värld – bokstavligen. Maktspel, mord och grymma människoöden vecklas ut i en gripande mordhistoria.

GENRE
Krimis und Thriller
ERSCHIENEN
2023
2. März
SPRACHE
SV
Schwedisch
UMFANG
368
Seiten
VERLAG
Norstedts
ANBIETERINFO
Norstedts Forlagsgrupp AB
GRÖSSE
1
 MB
Leichenschilf Leichenschilf
2022
Witwenwald Witwenwald
2022
Puppenblut Puppenblut
2023
Mädchenfeuer Mädchenfeuer
2024
Giftgrab Giftgrab
2025
Schlangengrube Schlangengrube
2026
En farlig talang En farlig talang
2022
Det slutna rummet Det slutna rummet
2023
Den sista utposten Den sista utposten
2024
Gökungen Gökungen
2022
Vilseledaren Vilseledaren
2023
Darrgräset Darrgräset
2023
Till offer åt det okända Till offer åt det okända
2024
Rädslans labyrint Rädslans labyrint
2025
Minnet av en mardröm Minnet av en mardröm
2026
Döden är alltid sann Döden är alltid sann
2018
Allt du önskar kan du få Allt du önskar kan du få
2018
Stum sitter guden Stum sitter guden
2013