Gróf Széchenyi István válogatott munkái II. Gróf Széchenyi István válogatott munkái II.

Gróf Széchenyi István válogatott munkái II‪.‬

    • 3,49 €
    • 3,49 €

Beschreibung des Verlags

Gróf Széchenyi István (1791-1860) Bécsben született,s jórészt idegen környezetben nevelkedett.Felmenői között számos, az országért tenni akaró,művelt arisztokratát ismerünk ( édesapja Széchenyi Ferenc a Nemzeti Múzeum,nagybátyja Festetics György a Georgikon alapítója).Serdülőként belépett a hadseregbe és részt vett a napóleoni háborúk összecsapásaiban.A béke azonban lelassította előmenetelét,megcsömörlött a katonaélettől és otthagyta a katonai szolgálatot.

    Még katonaként,Debrecenben ismerkedett meg a fiatal erdélyi arisztokratával,Wesselényi Miklós báróval (1796-1850).  A jómódú Széchenyi a későbbiekben beutazta szinte egész Európát.Megismerte a gazdasági és politikai fejlődés élén járó Angliát és a fejlődésben egyre inkább lemaradó Oszmán Birodalmat is.Felismerte,hogy a felemelkedés érdekében Magyarországnak reformokra van szüksége,és életcélját az ország fejlődéséért végzett munkában találta meg.

    Első országos közszereplése az 1825-27-es országgyűlés.Széchenyi felajánlotta 1 évi jövedelmét a magyar nyelv fejlesztésére,többek követték példáját,s így jött létre a Magyar Tudományos Akadémia.

    Reformprogramját 3 egymást követő  és egymásra épülő művében fejtette ki: Hitel (1830), Világ (1831), Stádium (1833). Hitel c. művében a magyarországi mezőgazdaság aktuális problémáira keresi a választ.   Széchenyi elsősorban az arisztokráciát kívánta megnyerni,saját társrétegében látta a reformfolyamat vezetőit.Ebben csalódnia kellett,mivel az arisztokraták többsége nem érdekelt a megújításban és inkább a birtokos nemesség soraiban hatottak Széchenyi elgondolásai.

        Széchenyi viszonya a bécsi udvarral: tartott Magyarország és Ausztria viszonyának, azaz a közjogi kérdésnek a felvetésétől. Ausztria nemzetközi helyzete rendkívül erős,és ha Bécsben úgy látják a magyar reformmozgalmat, hogy az veszélyezteti a birodalmi érdekeket,még csírájában elfojtják a reformkezdeményezést.Úgy vélte, hogy Bécs támogatását,vagy legalább jóindulatú semlegességét meg lehet nyerni.

    Széchenyi és Wesselényi között véleménykülönbség alakult ki (rendi politizálás). Széchenyi elavultnak és a reformpolitika akadályának tartja, Wesselényi  viszont a reformpolitika feltételének és keretének a Bécshez való viszonyt.

       Széchenyi gyakorlati munkássága: Lánchíd építése,Duna és Tisza szabályozásának kezdete,gőzhajózás Magyarországon,modern malomipar,lótenyésztés,lóversenyzés népszerűsítése,angol mintára bevezették a kaszinókat,vasútépítés.

   Kossuth joggal nevezte őt a legnagyobb magyarnak.

   1860-ban,Döblingben egy elmegyógyintézetben halt meg, önkezével vetett véget életének.

GENRE
Politik und Zeitgeschehen
ERSCHIENEN
2011
1. August
SPRACHE
HU
Ungarisch
UMFANG
283
Seiten
VERLAG
Fapadoskonyv.hu
GRÖSSE
1,6
 MB

Mehr Bücher von Széchenyi István gróf