Kort over Paradis Kort over Paradis

Beschreibung des Verlags

"Kort over paradis" tager os ind det totale illusionsbrud fra barndomslandet på Falster til 90ernes glittede reklameverden med hurtige penge og kokain.

Vi møder bandeordenes mester! Det parisiske kloaksystem! Hemmelige biblioteker - og Knuds magiske, amerikanske ven, der vokser op på fronten af den kolde krig i Mellemøsten som søn af en CIA spion. Ingen når hjem.

12 år efter den prisbelønnede debut "Den som blinker er bange for døden" er Knud Romer tilbage med en omvendt dannelsesroman, og "Kort over Paradis" viser vejen til helvedet.



Knud Romer (f. 1960) er forfatter og radiovært. Hans debut ’Den som blinker er bange for døden’ er udgivet i 13 lande og har modtaget en lang række priser, blandt andre De Gyldne Laurbær, Debutantprisen, Premio Cálamo Otra Mirada, Eine Stadt liest ein Buch, Le Prix Initiales d’Automne og Weekendavisens Litteraturpris.’Kort over Paradis’ er den selvstændige efterfølger.

  • GENRE
    Belletristik und Literatur
    ERSCHIENEN
    2018
    8. Juni
    SPRACHE
    DA
    Dänisch
    UMFANG
    527
    Seiten
    VERLAG
    Lindhardt og Ringhof
    ANBIETERINFO
    Lindhardt og Ringhof Forlag AS
    GRÖSSE
    3,6
     MB
    Wer blinzelt, hat Angst vor dem Tod Wer blinzelt, hat Angst vor dem Tod
    2020
    Den som blinker er bange for døden Den som blinker er bange for døden
    2011
    Die Kartographie der Hölle Die Kartographie der Hölle
    2020
    Nothing But Fear Nothing But Fear
    2012
    Den svenske konges hemmelige marmeladeopskrift Den svenske konges hemmelige marmeladeopskrift
    2023
    Pigen i violinen Pigen i violinen
    2021