Legenda Legenda

Legenda

    • 1,49 €
    • 1,49 €

Publisher Description

legenda spojrzeniem obłoki przebrał trójkąt mądre oko boże  księżyc kroplą ze srebra ciężył o tej porze   smolny swąd z czarnych lasów się dźwigał  nad miastami czerwono i dym i gaz  niebo chodziło kołem jak śmiga  zataczał się bo noc głucha czas   zwykłe słowa  mówi się zawsze zwykłym słowem  o inaczej zaczynać na nowo  otrząsnąć z gwiazd głowę   noc gwiazdy bulwary drzewa  wiatr nie tak szarpie mi kurtę jak niegdyś szarpał sukienkę  przedwiośnie nawet nie śpiewa  przerwało piosenkę   ciszą ty chcesz mnie przebić  w milczeniu słychać twe wieki  groźbą wołasz do siebie  boże daleki   szuka oko bystre  znalazłeś wstrzymałem oddech  wznoszą się ręce przeczyste  czekają kiedy się poddam   o daleki  słyszysz te wiersze  daleki  nie będę twoim świerszczem   wzdychają miłością piersi  nie doczekasz się niebo przemian  niech się wiersz łamie jak pierścień  przybywaj ziemio   ziemia skała glina  a ja to mięśnie i kościec  kończy się co się zaczyna  nie może być jaśniej i prościej    [...]


Józef Czechowicz Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci 'Płomyk' i 'Płomyczek'. Współpracował z wieloma pismami: 'Reflektorem' (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów. 


Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

GENRE
Fiction & Literature
RELEASED
2016
22 August
LANGUAGE
PL
Polish
LENGTH
3
Pages
PUBLISHER
Helion
SIZE
368
KB

More Books by Józef Czechowicz

Wąwozy czasu Wąwozy czasu
2016
Wiersze Wiersze
2020
Jak groch wędrował Jak groch wędrował
2019
Poezje Poezje
2018
Nic więcej (tomik) Nic więcej (tomik)
2015
Kamień (tomik) Kamień (tomik)
2015