Onni Onni

Onni

    • 6,49 €
    • 6,49 €

Beschreibung des Verlags

Media ei enää myy journalismia, vaan sen vieressä olevaa mainostilaa. Uutisia ei kirjoiteta lukijoiden vaan ilmoittajien tarpeisiin.

Oskarilla on ongelma. Hän rakastaa toimittajan työtään mutta vihaa ammattinsa kurjistumista - ja koko työelämän nykyistä hulluutta. Pystyykö Oskari huiputtamaan itselleen ylennyksen psykologi Emmalta? Työhaastattelu käynnistyy hyvin, mutta sitten hänen puheisiinsa alkaa lipsahdella hankalia paljastuksia. Totuuksia media-alasta, kertomuksia ex-tyttöystävä Tuulikista alias Tuhannen Mulkun Tuulikista, joka päätti nuorena pelastaa kaikki Suomen homot - ja koulutoveri Aaposta eli Roady Runnerista, joka muusikkona ja supliikkimiehenä on pikamatkalla supertähteyteen.

Onni on teräväkärkinen aikalaisromaani, riemukas kertomus Helsingin mediasta, Rovaniemen homoista ja globaalia glooriaa tavoittelevasta Youtube-sukupolvesta.

GENRE
Belletristik und Literatur
ERSCHIENEN
2016
1. August
SPRACHE
FI
Finnisch
UMFANG
332
Seiten
VERLAG
WSOY
ANBIETERINFO
Werner Saderstram Ltd
GRÖSSE
1
 MB
Susipiste Susipiste
2023
Cold Courage Cold Courage
2013
Black Noise Black Noise
2014
Helsinki Noir Helsinki Noir
2014
Syvyys Syvyys
2019
Écran noir Écran noir
2017