• 8,49 €

Beschreibung des Verlags

Czy Polska może istnieć bez Lwowa? Ostatnie siedemdziesiąt lat udowadnia, że jest to możliwe, ale polska dusza mocno straciła na tej separacji.


Jak magię miasta, porównywanego nieraz do Florencji, legendę stolicy polskiej przedwojennej kultury i elegancji przełożyć na język zrozumiały dla współczesnego pokolenia?


Wehikuł czasu prowadzony wprawną ręką znanych popularyzatorów historii; Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka zaprasza na pokład.


Panorama Racławicka widziana ze Lwowa


Najlepsze trunki – tylko z firmy Baczewski


Wesoła Lwowska Fala - Szczepcio, Tońcio i lwowski bałak


Wielkie zbrodnie z namiętności i sprawa Gorgonowej


Początki polskiej piłki nożnej


Polski dramat sceniczny i lwowskie lata Gabrieli Zapolskiej


Legenda cmentarza Łyczakowskiego


Lwowscy pogromcy tyfusu


Hemar i Lem. Lwów to wielka tęsknota


Skandal w Galicyjskiej Kasie Oszczędności


Obrona Lwowa 1939


Wygnanie z polskiego Lwowa


Pożoga wojenna spowodowała, że Lwów, jedno z trzech najważniejszych polskich miast (obok Warszawy i Krakowa), pozostało poza granicami Rzeczypospolitej. Większość literatury o Lwowie to nostalgiczne wspomnienia, jego dawnych mieszkańców lub ich potomków. Nic więc dziwnego, że malują oni obraz wyidealizowany, pozbawiony wad, jak wspomina się kraj szczęśliwej młodości czy dzieciństwa. Autorzy poszli inną drogą, przedstawili ostatnie półwiecze polskiego Lwowa z punktu widzenia historyków.


To ostatnie lata, fascynującego i wspaniałego miasta, ale również sceny na której miały miejsce wydarzenia które czasami lepiej wyrzucić ze zbiorowej pamięci. Nie zmieniło to jednak ciepłych uczuć jakie Autorzy żywią do tego cudownego grodu.

GENRE
Geschichte
ERSCHIENEN
2019
29. August
SPRACHE
PL
Polnisch
UMFANG
560
Seiten
VERLAG
Fronda
GRÖSSE
19
 MB

Mehr Bücher von Sławomir Koper & Tomasz Stańczyk