Ristinolla Ristinolla
    • 8,99 €

Beschreibung des Verlags

John Rebus on Edinburghin rikospoliisin ylikonstaapeli. Hän on keski-ikäinen, kokenut avioeron, juo ja tupakoi liikaa ja suhtautuu esimiehiinsä omapäisesti. Samoja ominaisuuksia löytyy monista rikoskirjallisuuden poliisesita, mutta Rebus on lajin ensimmäisiä ja jo tässä sarjan aloitusteoksessa monikerroksisimpia edustajia. Skottipoliisissa on pohjoisen melankoliaa ja punkin ja rockin raivoa, hän on kurja syntinen jota maailma koettaa murjoa, uskovainen vailla uskontoa.
Ristinollassa Edinburghissa murhataan nuoria tyttöjä, ja kaupunkilaiset uhkaavat joutua joukkohysterian valtaan. Rebus on yksi jutun tutkijoista ja alkaa saada työhön ja kotiin viestejä: kirjelappuja, solmittuja narunpätkiä ja ristiksi sidottuja tulitikkuja. Murhaajako niitä lähettää? Mitä hän haluaa kertoa? Mitä Rebusin pitäisi ymmärtää?
Vastauksen löytäminen edellyttää sukellusta syvälle Rebusin oman menneisyyden synkimpiin hetkiin, ja vastaus nostattaa karvat pystyyn ja ihon kananlihalle.

GENRE
Krimis und Thriller
ERSCHIENEN
2020
20. April
SPRACHE
FI
Finnisch
UMFANG
192
Seiten
VERLAG
Docendo
ANBIETERINFO
Werner Saderstram Ltd
GRÖSSE
1,3
 MB
Ein kalter Ort zum Sterben Ein kalter Ort zum Sterben
2017
Der Hinterhalt Der Hinterhalt
2021
Ein Haus voller Lügen Ein Haus voller Lügen
2019
Im Namen der Toten - Inspector Rebus 16 Im Namen der Toten - Inspector Rebus 16
2009
Knots and Crosses Knots and Crosses
2008
In a House of Lies In a House of Lies
2018
Kuurupiilo Kuurupiilo
2020
Musta kirja Musta kirja
2020
Kalman asialla Kalman asialla
2020
Pakkosiirtoja Pakkosiirtoja
2020
Sinistä ja mustaa Sinistä ja mustaa
2020
Riippuva puutarha Riippuva puutarha
2020