Zapowiedź Zapowiedź

Zapowied‪ź‬

    • 1,49 €
    • 1,49 €

Beschreibung des Verlags

czerwone grube spirale dookoła dzbanów  połysk cętkowanych muszli  coraz to mniejsze kule płyną w srebrnej smudze  dom rozchyla się jak wachlarz   jakże ten profil zamknąć w trapezy i kąty  drzewem zwichrzonym tragicznie zasłaniam naszą miłość  ścięte kwiaty uśpione w misach  zwierciadła ukazują bladą głębię podwodną   orzeźwia ciężka fałda zapachu kadzidła  wymykają się wreszcie słowa o które chodzi  metafizykę splecioną jak piękne włosy  rozplącze jasny miecz chemia    [...] 


Józef Czechowicz Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci 'Płomyk' i 'Płomyczek'. Współpracował z wieloma pismami: 'Reflektorem' (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów. 


Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

GENRE
Belletristik und Literatur
ERSCHIENEN
2016
5. September
SPRACHE
PL
Polnisch
UMFANG
2
Seiten
VERLAG
Wolne Lektury
GRÖSSE
438,7
 kB

Mehr Bücher von Józef Czechowicz

Wąwozy czasu Wąwozy czasu
2016
Wiersze Wiersze
2020
Jak groch wędrował Jak groch wędrował
2019
Poezje Poezje
2018
Nic więcej (tomik) Nic więcej (tomik)
2015
Kamień (tomik) Kamień (tomik)
2015