Ruotsin mafia Ruotsin mafia

Ruotsin mafia

Lasse Wierup y otros
    • USD 17.99
    • USD 17.99

Descripción editorial

Rikollisjengien kansankoti.

Kylmäävä kuvaus järjestäytyneen rikollisuuden ja jengien lisääntyneestä vallasta ja vaikutuksesta ruotsalaiseen yhteiskuntaan.

Rikollisuus Pohjoismaissa on muuttunut. Uuteen rikosaaltoon kuuluvat kiristys, palkkamurhat, levottomuudet yleisillä paikoilla, todistajien vaientaminen ja lahjukset. Miten näin on käynyt ja miksi?

Ruotsalaistoimittajat Lasse Wierup ja Matti Larsson ovat vastausta jäljittäessään kartoittaneet rikollisjengejä, niiden konnia ja näiden rikoksia. Kirjoittajakaksikko on tavannut jengipomoja ja jengin jättäneitä, haastatellut poliiseja ja syyttäjiä, kuullut rikosten uhreja ja jututtanut lähteitä, jotka eivät aiemmin ole suostuneet haastatteluun. Tarinoista kehkeytyy ainutlaatuinen ja kauhistuttava kokokuva maailmasta, jota raha, aseet, väkivalta ja huumeet yhä enemmän hallitsevat – maailmasta, jossa ihmishengen arvo on olematon.

Lasse Wierup (s. 1971) on Dagens Nyheterin järjestäytyneeseen rikollisuuteen erikoistunut toimittaja. Hän on kirjoittanut ruotsalaisesta rikosmaailmasta myös soluttautujan näkökulmasta teoksessa Infiltratören – Den smutsigaste härvan inom svensk polis sekä keskiluokan huumeongelmasta kirjassa Kokain.

Matti Larsson (s. 1967) toimii uutistoimisto Sirenin päätoimittajana. Vuonna 2011 hänelle myönnettiin Forening Grävande Journalisterin kunniamaininta toiminnastaan vuoden 2010 eduskuntavaalien aikana.

GÉNERO
No ficción
PUBLICADO
2022
27 de enero
IDIOMA
FI
Finés
EXTENSIÓN
370
Páginas
EDITORIAL
Johnny Kniga
VENDEDOR
Werner Saderstram Ltd
TAMAÑO
14.5
MB
Maffiapakten Maffiapakten
2024
Helvetti sisältä Helvetti sisältä
2024
Gangsterparadiset Gangsterparadiset
2020
Kokain Kokain
2010
Svensk maffia Svensk maffia
2009
Infiltratören Infiltratören
2008