Fatal hengivenhet
-
- 43,99 €
-
- 43,99 €
Publisher Description
Den geniale matematikklæreren Ishigami lever et stille og tilbaketrukket liv. Han er hemmelig forelsket i naboen, den enslige moren Yasuko, som bor sammen med sin tenåringsdatter. Når han får vite at de to har tatt Yasukos voldelige eksmann av dage, tilbyr han seg å hjelpe dem med å dekke over forbrytelsen. Ironisk nok begynner hans gamle venn, den begavete fysikeren Manabu Yukawa, å interessere seg for saken. Hans klare logiske sans har flere ganger tidligere hjulpet politiet med å komme til bunns i kompliserte saker, og også denne gang ber hans gode venn, etterforskeren Kusanagi, om assistanse. Det utvikler seg til en tvekamp mellom to mesterhjerner, og leseren blir vitne til et slags flerdimensjonalt sjakkspill fullt av uforutsigbare trekk.
«Fatal hengivenhet» er en av Japans absolutt største krimsuksesser. 342 sider med intens lesing, full av overraskelser helt frem til den sensasjonelle slutten.
Keigo Higashino (f. 1958) har siden debuten i 1985 gitt ut over hundre bøker i ulike sjangre. Han er likevel mest kjent for sine spenningsromaner, hvorav en hel rekke har blitt gjenstand for filmer og TV-serier. Ikke bare i Japan, men også Korea, Kina, India og Frankrike. Romanene har alltid Japan som utgangspunkt, slik at lesere får tilgang til genuine japanske miljøer, og derved eksponeres for japansk kultur og tankesett – herunder japanske menneskelige relasjoner og dyder/verdisyn som vil virke fremmed for lesere utenfor den «konfusianske sfæren». Derved utfordres og utvides lesernes horisont.
Higashinos romaner er blitt oversatt til en rekke ulike språk. I Asia er flere av hans romaner utgitt i land som Kina, Korea, Vietnam, Thailand, India, Indonesia og Taiwan – i Europa er de utgitt i Frankrike, Tyskland, England, Spania, Nederland og Russland, for å nevne de største. I USA har flere av Higashinos romaner blitt store suksesser.
Higashinos romaner er også kjent for å inneholde elementer fra vitenskap – vanligvis fysiske eller matematiske fenomener som ikke er allment kjent. Dette gir en ekstra dimensjon til Higashinos arbeider.
Higashino har blitt nominert til - og har også vunnet en rekke høythengende priser for sine arbeider. Gjennombruddet kom da han fikk prestisjetunge Edogawa Ranpo Prize i 1985 – siden har han blant annet flere ganger mottatt priser fra Mystery Writers of Japan. Jeg nevner også Naoki Prize i 2006 og Kukuchi Kan Prize, som han mottok så sent som i 2023. I 2024 ble han tildelt den japanske keiserens fortjenestemedalje, for sin allsidige produksjon og sine omfangsrike bidrag til japansk litteratur siden 1985.
Higashino var leder for organisasjonen «Mystery Writers of Japan» mellom 2009 og 2013.