Dítě prachu Dítě prachu

Dítě prachu

    • 12,99 €
    • 12,99 €

Descripción editorial

Autorka mezinárodně úspěšné knihy Hory zpívají přichází s dalším románem o rodinných tajemstvích, potlačovaných traumatech i nekonečné síle odpuštění, který začíná během války ve Vietnamu a pokračuje i mnoho let poté.


V roce 1969 se sestry Trang a Quynh rozhodnou odejít z rodné vesnice za prací do Saigonu, aby pomohly rodičům splatit dluhy. Zaměstnat se nechají v baru, kde mají flirtovat s americkými vojáky (a sem tam i něco víc) a přimět je co nejvíce utrácet. Netrvá to dlouho a stydlivá Trang se bezhlavě zamiluje do mladého a okouzlujícího pilota vrtulníku Dana. Krutá doba však jejich lásce nepřeje.

O několik desetiletí později se Dan vrací do Vietnamu se svou manželkou Lindou. Doufá, že si tak zahojí staré rány a vyřeší i svá tajemství z minulosti. Ve stejné době se Phong, syn afroamerického vojáka a Vietnamky, snaží se svou ženou a dvěma dětmi dostat do USA, kde by rád rodině zajistil lepší život. Sám vyrůstal v sirotčinci, na nějž nemá právě dobré vzpomínky. Byl přece synem nepřítele. Dítětem prachu.

Autorka osudy svých postav umně proplétá a postupně čtenáři odkrývá dříve neznámé souvislosti. Protagonisty nechává zpětně čelit rozhodnutím, která učinili za války, a najít to, co je spojuje navzdory rozdílné rase, kultuře či jazyku.


                                                                            ***


Nguyen Phan Que Mai se narodila roku 1973 v Severním Vietnamu, a když jí bylo šest let, přesídlila s rodinou na jih. Pracovala jako pouliční prodejkyně i na rýžových polích. Poté získala stipendium a studovala v Austrálii. Získala doktorský titul v oboru tvůrčího psaní na Univerzitě v Lancasteru. Dlouhodobě se věnuje podpoře vzdělávání mladých dívek a působí jako mírová ambasadorka organizace PeaceTree Vietnam, která pomáhá likvidovat nevybuchlé bomby ve Vietnamu. V současnosti žije střídavě v Kyrgyzstánu a ve Vietnamu. Je autorkou dvanácti knih básnických sbírek a kratší prózy, za něž se jí v rodné vlasti dostalo mnoha ocenění. Její díla byla přeložena a vydána ve více než dvanácti zemích. Její debutový román – a zároveň také první anglicky psaná kniha – Hory zpívají se dočkal vřelého čtenářského přijetí i několika literárních cen. V roce 2023 vydala druhou knihu Dítě prachu.


                                                                             ***


Nejlepší kniha března 2023 podle Lost Angeles Times, Cosmo, Reader’s Digest, BookPage a Chicago Review of Books.


„Spletité a propracované… Barvité.“

Washington Post


Dítě prachu potvrzuje, že Nguyen Phan Que Mai je jednou z nejlepších vypravěček o ničivých následcích války. Autorka znovu ukazuje, že čtenáře dokáže zaujmout a vtáhnout jej do bohaté a dojemné historie Vietnamu.“

Nguyen Thanh Viet, spisovatel, autor románu Sympatizant oceněného Pulitzerovou cenou (Nakladatelství JOTA, 2017)


„Nguyen Phan Que Mai splétá síť těžkých rozhodnutí a palčivých ztrát na pozadí války, která změnila všechno… To vše s nadáním básníka a citlivým okem psychologa.“

Kristin Harmelová, spisovatelka


„Podmanivý příběh o dětech narozených vietnamským ženám a americkým vojákům v době války ve Vietnamu.“

BookTrib

GÉNERO
Ficción y literatura
PUBLICADO
2024
14 de mayo
IDIOMA
CS
Checo
EXTENSIÓN
304
Páginas
EDITORIAL
Jota
TAMAÑO
1,6
MB

Más libros de Nguyen Phan Que Mai

El canto de las montañas (AdN) El canto de las montañas (AdN)
2021
Niños de la calle Niños de la calle
2024
Når bjergene synger Når bjergene synger
2024
Quando as Montanhas Cantam Quando as Montanhas Cantam
2024
Là où fleurissent les cendres Là où fleurissent les cendres
2024
Hory zpívají Hory zpívají
2023