• 10,99 €

Descripción de la editorial

>> „Lidskému tělu nikdo nerozumí tak jako Daniel Lieberman. A nikdo o něm neumí tak výřečně vyprávět. Příběh, který se skrývá uvnitř, doslova pod naší kůží, je fascinující, poučný a trochu i děsivý.“ <<

– Christopher McDougall, autor knihy Zrozeni k běhu (Born to Run) 


Daniel E. Lieberman, vedoucí katedry lidské evoluční biologie na Harvardově univerzitě a přední osobnost oboru, v této zásadní knize srozumitelně a poutavě popisuje vývoj, kterým lidské tělo za miliony let prošlo. Přitom vysvětluje, jak narůstající nesoulad mezi směsicí adaptací našich těl z doby kamenné a pokrokem moderního světa vede k paradoxu – souběžnému nárůstu dlouhověkosti a chronické nemocnosti.


Příběh lidského těla brilantně osvětluje transformace, které přispěly ke klíčovým adaptacím těla: osvojení chůze po dvou; přechod na jinou než ovocnou stravu; opatřování potravy lovem a sběrem, díky kterému máme tak mimořádné předpoklady pro vytrvalostní disciplíny; vývoj velmi velkého mozku; vzestup kulturních dovedností. Lieberman dále objasňuje, jak se kulturní evoluce liší od biologické evoluce a jakou další proměnou prošla naše těla v průběhu zemědělské a průmyslové revoluce.


Lieberman se domnívá, že mnohé z chronických nemocí přetrvávají a v některých případech i zesilují v důsledku „dysevoluce“, zhoubné dynamiky, kdy se léčí jen příznaky těchto chorob, a ne jejich příčiny. Navrhuje, abychom se nechali poznatky o evoluci postrkávat, tlačit a třeba i donutit k vytvoření zdravějšího prostředí.


# V knize se také dozvíte:


- jak tlak evoluce stvořil tělo dnešního člověka – a že jeho evoluce zdaleka neskončila

- co jsou to onemocnění z nesouladu s evolucí a jak jim předcházet

- jaké jsou dobré i špatné důsledky života s paleolitickým tělem v moderním světě plném pohodlí

- které prvky v rámci konceptu populární paleo a raw stravy dávají smysl a které ne

- proč jsou chůze a běh naboso tak zásadně jiné proti chůzi a běhu v obuvi a jak nám může

- chození naboso pomoci

- proč nám mnohé inovace všedního života včetně výtahů a elektrických otvíráčů konzerv tak škodí

- jak nám evoluční logika může pomoci předcházet chronickým onemocněním těla i psychiky a starat se o naše zdraví 


# O autorovi


DANIEL E. LIEBERMAN je profesor lidské evoluční biologie a profesor biolo- gických věd Edwina M. Lernera II na Harvardu. Napsal více než stovku článků, z nichž mnohé vyšly v odborných časopisech Nature a Science. Je obzvlášť proslulý svým výzkumem na téma evoluce lidské hlavy a evoluce běhání, zejména běhání naboso (což mu vyneslo přezdívku Bosý profesor). Jeho výzkumům a obje- vům se dostalo značné pozornosti v novi- nách, časopisech, knihách, zpravodajských a dokumentárních pořadech


# Více o knize

http://www.melvil.cz/kniha-pribeh-lidskeho-tela

Sdílejte s hashtagem #pribehlidskehotela

GÉNERO
Salud, mente y cuerpo
PUBLICADO
2016
23 junio
IDIOMA
CS
Checo
EXTENSIÓN
496
Páginas
EDITORIAL
Jan Melvil Publishing
TAMAÑO
7.1
Mb

Más libros de Daniel Lieberman