Wicher rozpętany Wicher rozpętany

Wicher rozpętany

    • 1,49 €
    • 1,49 €

Descripción editorial

Nikt nie zgadnie, jak i kiedy przyszedł na ten świat,  Czy po falach księżycowych z gwiazd na ziemię spadł,  Czy się podniósł z bagien leśnych i zmurszałych den,  Gdzie na wodnych traw podłożu zmógł go długi sen,  Czy go zrodził bór, co nocą w czarnych głębiach huczy,  Czy ten ugór martwy, siny, gdzie się Rozpacz włóczy.   Przypadł cicho w trawy śpiące i jak martwy legł,  Objął w uścisk boru mroczny, skamieniały brzeg,  Las drgnął tylko, tak jak człowiek zbudzony ze snu,  Kilka liści spadło z wolna na podłoże mchu,  Szmer poleciał w górę — w górę: ponad mroczną tonią  Słychać w ciszy szelest skrzydeł i gwiazdy gdzieś dzwonią.   I rozbudził naprzód tłumnie wszystkie trawy łąk;  Fala kłosów kołysanych rozlewa się w krąg,  Coraz dalej, coraz szerzej płynie szmerów chór,  Aż uderza huczną falą o uśpiony bór. [...] 


Henryk Zbierzchowski Ur. 19 listopada 1881 we Lwowie Zm. 6 listopada 1942 w Krynicy Najważniejsze dzieła: Małżeństwo Loli, Żongler. Rzeczy wesołe i smutne, Człowiek o dwu twarzach Pisarz związany całe życie ze Lwowem. Debiutował w 1898 r. na łamach krakowskiego czasopisma 'Życie', dwa lata później wydał pierwszy tomik poezji, Impresje. Ukończył studia prawnicze. W latach 1906--1910 pracował jako redaktor czasopisma 'Nasz Kraj', publikował też w 'Gazecie Porannej'. Od 1920 r. prowadził czasopismo satyryczne 'Szczutki'. W 1928 r. miasto Lwów przyznało mu nagrodę literacką, w 1937 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, rok później Złoty Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury. W czasie wojny znalazł się w Krynicy i tam zmarł. Pisał liryki, powieści, nowele, piosenki (patriotyczne i kabaretowe) i sztuki teatralne (przeważnie komedie i wodewile). 


Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

GÉNERO
Ficción y literatura
PUBLICADO
2016
2 de septiembre
IDIOMA
PL
Polaco
EXTENSIÓN
3
Páginas
EDITORIAL
Wolne Lektury
TAMAÑO
279,7
KB

Más libros de Henryk Zbierzchowski

Grający las i inne nowele Grający las i inne nowele
2014
Grota Grota
2016
Moczary Moczary
2016