T jak TESTOSTERON T jak TESTOSTERON

T jak TESTOSTERON

Hormon, który rządzi i dzieli

    • 11,99 €
    • 11,99 €

Publisher Description

Fascynująca opowieść o najsłynniejszej substancji chemicznej w naszym organizmie.

Już od starożytności ludzkość podejrzewała, że typowo męskie zachowanie połączone jest jakoś z jądrami. Inaczej nie byłoby eunuchów na cesarskim dworze w Chinach ani „eliksirów młodości” w dziewiętnastowiecznej Europie. Współczesna nauka stawia sprawę jasno: testosteron jest potężną siłą kształtującą nasze społeczeństwo i to on odpowiada za różnice w wyglądzie i zachowaniu między płciami.

Fascynujące badania na zwierzętach, od szympansów przez jelenie po jaszczurki, pokazują, że to właśnie wysokie stężenie testosteronu pomaga samcom wyeliminować konkurencję. Mężczyźni nie są tu wyjątkiem. Autorka podkreśla jednak, że testosteron współdziała z genami i uwarunkowaniami kulturowymi, prowadząc do różnorodnych zachowań męskich i kobiecych, a lepsze zrozumienie tych mechanizmów pozwoli nam zbudować sprawiedliwsze, bezpieczniejsze społeczeństwo.

Tyle się mówi o testosteronie w kontekście płci, sportu i polityki, że potrzebujemy dobrego wyjaśnienia naukowego kontekstu i jego implikacji, a to przedstawione tutaj jest wspaniałe. – Steven Pinker, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda, autor książek Jak działa umysł oraz Nowe Oświecenie.


Jedna z najbardziej fascynujących książek o ludzkich zachowaniach, jakie kiedykolwiek czytałem. To naukowy kryminał opowiedziany z przenikliwością, inteligencją i rozmachem. – Daniel Gilbert, profesor psychologii na Uniwersytecie Harvarda i autor bestsellera „New York Timesa” Na tropie szczęścia.

GENRE
Non-Fiction
RELEASED
2024
26 April
LANGUAGE
PL
Polish
LENGTH
416
Pages
PUBLISHER
Rebis
SIZE
2.8
MB

More Books by Carole Hooven

T: The Story of Testosterone, the Hormone that Dominates and Divides Us T: The Story of Testosterone, the Hormone that Dominates and Divides Us
2021
Testosterona Testosterona
2022
Testosterone Testosterone
2021
Meta-Emotion Meta-Emotion
2013