De levendes land De levendes land

De levendes land

    • 5,99 €

    • 5,99 €

Description de l’éditeur

Jorden er blevet overtaget af zombier, og Chris lever et ensomt og farligt liv i skjul for de levende døde. Men der går rygter om et sted ude ved vandet, hvor der er andre overlevende. Chris sætter alt ind på at finde derhen. Da han når frem, bliver han imidlertid mødt af en hel hær af zombier, og pludselig er han jaget vildt. Hvor er de andre overlevende, som han har hørt om? Er de selv blevet til zombier?

”De levendes land” er en uhyggelig og letlæselig gyser til børn mellem 9 og 12 år. Den er en del af gyserserien ”Zombie City” og udkom første gang i 2014.

Benni Bødker (f. 1975) er en dansk forfatter, der er særligt kendt for sine mange børnebøger. Benni Bødker er cand.mag. i dansk og filosofi fra Roskilde Universitetscenter. Han har arbejdet som forlagsredaktør for Gyldendal. Siden 2009 har han levet af sin forfattergerning. Han har primært udgivet børnebøger, men udkom i 2011 med sine første roman til voksne, ”Blod vil have blod”.

GENRE
Jeunesse
NARRATION
MBM
Mikkel Bay Mortensen
LANGUE
DA
Danois
DURÉE
00:38
h min
SORTIE
2026
16 janvier
ÉDITIONS
Lindhardt og Ringhof
TAILLE
33,4
Mo