Bestseller Bestseller

Bestseller

    • 18,99 €
    • 18,99 €

Description de l’éditeur

Hur långt är en författare beredd att gå för att skriva en bästsäljare?

Thrillerförfattaren Raymond Salinas hittas mördad en morgon utanför sitt hem. Han var på väg till bokmässan i Göteborg. Vanessa Frank inser tidigt att den avlidne hade djupgående kontakter inom flera kriminella nätverk, både i Sverige och utlandet. De utgjorde källor i hans researcharbete och poliserna förstår att flera kan ha haft intresse i att se författaren död. 

Men Vanessa anar att mordmotivet döljer sig i Salinas kommande bokprojekt, där något ännu större ska avslöjas. För att hitta svaren måste hon följa i de fotspår som ledde författaren rakt in i döden. Hur långt är en författare beredd att gå för att skapa en bästsäljare? 

Bestseller bjuder på Vanessa Franks mest komplicerade mordfall hittills. Det är en svindlande metaberättelse där Pascal Engman rör sig genom Stockholms gängkrig, den internationella kokainhandeln och den ökande förekomsten av korruption inom det svenska rättsväsendet. 

Pascal Engman var tidigare journalist på Expressen. Hans journalistiska öga gör sig påmint i författarskapet. I Vanessa Frank-böckerna avhandlar han extrema samhällsfenomen som högernationalister, incels och islamister. Frågor om klass och identitet är beståndsdelar som löper som en röd tråd genom Pascal Engmans författarskap. Han är idag en av de mest lästa författarna i sin generation. 

GENRE
Policier et suspense
SORTIE
2023
30 octobre
LANGUE
SV
Suédois
LONGUEUR
459
Pages
ÉDITIONS
Bookmark Förlag
DÉTAILS DU FOURNISSEUR
Axiell Media AB
TAILLE
1,8
Mo
Féminicide Féminicide
2024
Les veuves Les veuves
2025
Kokain Kokain
2021
Råttkungen Råttkungen
2019
Femicide Femicide
2022
Änkorna Änkorna
2020
Kannibalen Kannibalen
2022
Grissly Grissly
2022
Babianen Babianen
2022
Mullvaden Mullvaden
2022
Skulden man bär Skulden man bär
2023
100 procent 100 procent
2022