De bjergtagne De bjergtagne

De bjergtagne

    • 30,99 €
    • 30,99 €

Description de l’éditeur

Leonore Asker er tæt på at nå sit mål: at blive chef for afdelingen for personfarlig kriminalitet i Malmø. Men midt i en højprofileret kidnapningssag vælger ledelsen at “forfremme” hende til chef for den såkaldte afdeling for glemte sager og fortabte sjæle, en enhed for håbløse og halvglemte sager, der holder til i politihusets kælder.


På trods af ydmygelsen bliver Asker interesseret i en af de besynderlige sager. Nogen placerer små ildevarslende figurer i et modeltogslandskab – og en af figurerne forestiller kvinden fra kidnapningssagen.


Sagens forbindelser til skjulte og forfaldne bygninger får Asker til at kontakte Martin Hill, lektor i arkitektur med særlig interesse for urban exploration. Asker og Hill får mistanke om, at der under nogle af de tilsyneladende banale sager i Askers nye afdeling gemmer sig en usædvanlig form for ondskab.


Anders de la Motte (f. 1971) er tidligere politimand og sikkerhedschef i et af verdens største it-firmaer. Han er især kendt for sine psykologiske krimier i Skånekvartetten. Med DE BJERGTAGNE begynder han på en ny serie om Leonore Asker og afdelingen for glemte sager og fortabte sjæle.

GENRE
Policier et suspense
SORTIE
2023
26 mai
LANGUE
DA
Danois
LONGUEUR
400
Pages
ÉDITIONS
Forlaget Modtryk
DÉTAILS DU FOURNISSEUR
eBokNorden
TAILLE
3,5
Mo
Ultimatum Ultimatum
2017
Mörderische Aussichten: Thriller & Krimi bei Droemer Knaur #9 Mörderische Aussichten: Thriller & Krimi bei Droemer Knaur #9
2021
Le jeu - L'intégrale Le jeu - L'intégrale
2015
Défaillance Défaillance
2015
Stille Falle Stille Falle
2023
Deeds of Autumn Deeds of Autumn
2022
Ar Ar
2023
Kvinden på isen Kvinden på isen
2023
Femte Mosebog - 1 Femte Mosebog - 1
2023
Blind gudinde Blind gudinde
2021
Den eneste ene Den eneste ene
2020
Koden til kaos Koden til kaos
2024