• 3,99 €

Description de l’éditeur

illz is a periodical of literature in the Albanian language. It is published every two months by Klubi i Poezisë, Tiranë. This is issue nr. 17.

illz është një revistë letrare periodike në gjuhën shqipe e botuar nga Klubi i Poezisë, Tiranë. Revista botohet çdo dy muaj. Ky është numri 17.

Autoret e publikimet e këtij vëllimi:

FAQET E REDAKSISË
Albert Vataj - Për popullatën e poezishkruesve dhe funeralin e poetit

RETRO
Andon Zako Çajupi – Vaje

STUDIO
Elif Shafak - Toka e librave - Përktheu: Granit Zela
Shaip Beqiri - Bibla ime për poetët

PËRSONALITETI
Luljeta Lleshanaku - Ujë dhe karbon - cikël poezish
Kanë thënë për poezinë e Luljeta Lleshanakut
George Szirtes - Vitet e mbytura
John Bradley - “Negative Space” i Luljeta Lleshanakut - Përktheu: Lluka Qafoku
Alan Dent - Lleshanaku, ndoshta poetja më origjinale në Europë

IN MEMORIAM
Islam Cenga - Arroganca e vdekjes
Ahmet Prençi - “Shtëpia Prej Fjale” e Islam Çenges

TË FTUAR
Boris Pasternak - Çmimi Nobel – Përktheu: Agron Tufa
Agron Tufa - Poezia “Çmimi Nobel” e Pasternakut
Stefan Cvajg - Kuptimi dhe bukuria e dorëshkrimeve - Përktheu: Bujar Hudhri
Danilo Kish - Censura dhe autocensura - Përktheu: Agron Tufa
Tadeusz Rơżewicz - Rrëfim për një grua të vjetër - Përktheu: Ben Andoni
Adriana Hoyos – Zëra - Përktheu: Manjola Brahaj
Onur Caymaz - Homeri Ynë – Piskama - Përktheu: Arbana Rexhepi

TË ZGJEDHUR
Mehmet Elezi - Konferencë Shkencore Në Lugjet E Verdha - tregim
Mehmet Elezi - Peng Dashurie - tregim
Mehmet Elezi –Dënes Një Baladë - tregim
Shkelqim Cela - Një Zgjues Për Ty – fragment romani
Petrit Ruka - Ilirian Zhupa, Një krua magjik në poezinë shqipe
Ilirian Zhupa - Ikja e dherave
Sabit Rrustemi - Kërkonim lirinë diku mes fjalësh
Florin Kelmendi - Aromë Alarmi – fragment romani
Bujar Balliu - Qivure të bardha
Preng Maca - Kur vret një zog, është kërcënuar liria
Murat Alia - Gomari i çalë
Ton Zmali - Edhe "Shpija e Zotit" ka nevojë për ajrosje – fragment romani
Ton Zmali - "Kutia e Zezë" e një avjoni tragjik – fragment romani
Ton Zmali - Njeriu i dy ikonave – fragment romani
Leonora Buçinca - Dikush âsht dasht’ me t’pritë
Maklena Nika - Gjuhë të bronzta
Iliaz Bobaj - Zogu me krah të thyer
Xheni Shehaj - Murgesha Elizè
Sazan Goliku - Me sytë e detit
Esat H. Bilali - Më kujtohet…
Sotir Athanasi - Ky laptop, do të heshtë përgjithmonë
Naim Fetaj - Asgjë s'ka ndryshuar Migjen

PLUS
Angjela Marku - Pa titull
Ehaid Alija – Jepem
Alketa Kuçi - Çmendun në t'kuqe
Migena Gashi - Ëndërr apo mungesë

PERSONALITET
Vepra të botuara të Pjetër Arbnorit
Pjetër Arbnori - Vuajtja e vret bukurinë - fragment romani
Pjetër Arbnori - Një vajzë arbëre në Napoli - fragment romani
Pjetër Arbnori - Çdo dëshmi e marrë me dhunë dhe kërcënim prej meje, nuk ka asnjë vlerë dhe është e gënjeshtërt
Pjetër Arbnori - Si shkruaja në burgun e Burrelit

NË TAKIM ME SHKRIMIN
Edona Marku - Përqasje mes poezisë së Bodlerit ”Albatrosi” dhe varianteve të përkthyera në shqip
Afrim A. Rexhepi - Estetika pozitive
Anna Kove - Përjetim mbi romanin “Ditët e Lakuriqëve të Natës” të Namik Dokles
Artan Gjyzel Hasani - Ismaili i tyre i përbaltur dhe Kadareja im i artë
Vasil Vasili - Sikur flasim ballë për ballë - Rreth mjeshtrisë së tregimtarit Faruk Myrtaj

GENRE
Romans et littérature
SORTIE
2020
3 mai
LANGUE
SQ
Albanais
LONGUEUR
312
Pages
ÉDITIONS
Klubi i Poezisë
TAILLE
419
Ko

Plus de livres par Klubi i Poezisë

Autres livres de cette série