• 3,99 €

Description de l’éditeur

illz is a periodical of literature in the Albanian language. It is published every two months by Klubi i Poezisë, Tiranë. This is issue nr. 19.

illz është një revistë letrare periodike në gjuhën shqipe e botuar nga Klubi i Poezisë, Tiranë. Revista botohet çdo dy muaj. Ky është numri 19.

Autoret e publikimet e këtij vëllimi:

FAQET E REDAKSISË
Stefan Çapaliku – Pse shkruaj?

RETRO
Zef Serembe - Arbëria matanë detit na kujton

STUDIO
George Saunders - Të shkruash me mendje apo me zemër? - Përktheu: Granit Zela
Izet Sarajliç - Poezia është në anën e dashurisë- Përktheu: Alban Tufa

PERSONALITETI
Fatos Kongoli - Gënjeshtarë të vegjël - fragment romani
Fatos Kongoli - Gjemia e mbytur - fragment romani
Fatos Kongoli - Iluzione në sirtar - fragment romani
Fatos Kongoli - Lëkura e qenit - fragment romani
Klara Kodra - Fatos Kongoli - Shkrimtari i “Njeriut të vogël”

IN MEMORIAM
Dante Aligeri - Purgatori – fragment - Përktheu: Mark Ndoja
Homeri - Iliada - fragment - Përktheu: Mark Ndoja
Virgjili – Eneida – fragment - Përktheu: Mark Ndoja

TË FTUAR
Sully Prudhomme - Vazoja e thyer - Përktheu: Agron Tufa
Jorge Luis Borges - Libri - Përktheu: Agron Tufa
Radoje Domanović – Udhëheqësi - Përktheu: Granit Zela
Salvatore Quasimodo - Kam lule e natën ftoj plepat - Përktheu: Shpëtim Kelmendi
Kurt Vonnegut - Si të shkruash me stil - Përktheu: Granit Zela
W. B. Yeats - Ardhja e dytë, duke lundruar drejt Bizantit - Përktheu: Erlind Sulko
Dylan Thomas - Dhe vdekja nuk do të mbretërojë - Përktheu: Erlind Sulko
T. S. Eliot - Mërkura e përhimtë – Përktheu: Erlind Sulko

TË ZGJEDHUR
Zija Çela - Princesha e trëndafilave të zinj
Skënder Buçpapaj - Mbi malin e hekurave dikur
Thanas Medi – Këpucët
Loer Kume - Dita e tetë
Esmeralda Shpata - Ëndrra ime e bardhë
Irma Kurti - Poezi mbi mure
Flurans Ilia – Eduardo
Shkëlzen Halimi - Të pata thënë
Luan Rama - Porto Palermo: ku era flet me gjuhën e mallit dhe të gurit
Ramiz Gjini – Frika
Taip Sulko - Zotit i ngjaj
Albert Vataj - Persiatje për krijuesin
Arlinda Guma - Sikur qentë të mund të deheshin, zonjë
Andreas Dushi - Ikja jote më rrjedh nga sytë
Artan Gjyzel Hasani – Çarku
Azem Baliaj - Edhe unë jam veteran
Enertin Dheskali - cikël poetik
Gerald Ramaj – Xixëllonja
Merita Berdica - Qyteti i plakun
Murat Alia - Jeta në det
Viron Kona - Refreni që përsëritej çdo ditë
Ton Zmali - Derri trazovaç
Teuta Sadiku - Zogu në duart e mia

PLUS
Sadbere Gagica Spahija - Çdo ditë zgjohem me një ëndërr
Mimoza Rexhvelaj - Meditim për një çadër
Marsela Neni Haxhimusai - Xheloze jam për vdekjen tande
Arditë Latifi Haliti – Qershor

PERSONALITET
Luan Myftiu – Brenga
Luan Myftiu - Kur vritej dashuria
Luan Myftiu - Fuqia e vdekjes në diktaturë

NË TAKIM ME SHKRIMIN
Mehmet Kraja - Pse duhet rilexuar “Rapsodi... ” e Jeronim De Radës
Behar Gjoka - “Kronikat e Mjegullës” i Bashkim Hoxhës si parodizim i historisë
Reshat Fazlli - Simbolika e vuajtjes - Mbi romanin “ Gora Pa Zogj” te Namik Dokles
Blerina Hajdini Murselaj - Kaosi dhe dashuria në librin poetik “Ikje Nga Vdekja” të Din Mehmetit
Anka Vuçiniq - Gujiq - Intertekstualiteti në opusin tregimtar të Ismail Kadaresë - Përktheu: Anton Gojçaj
Sherif Selimi - Narracioni dhe fokalizmi në romanin “Dy Herë i Pushkatuar” i Sulejman Krasniqit
Ilir Paja - Mbi poezinë e Moikom Zeqos

GENRE
Romans et littérature
SORTIE
2020
9 mai
LANGUE
SQ
Albanais
LONGUEUR
350
Pages
ÉDITIONS
Klubi i Poezisë
TAILLE
402,6
Ko

Plus de livres par Klubi i Poezisë

2021
2020
2020
2020
2020
2020

Autres livres de cette série

2020
2020
2020
2020
2020
2020