Leon Leon

Leon

    • 5,99 €
    • 5,99 €

Publisher Description

ETT ODJUR PÅ JAKT I STOCKHOLM

Filmen visar en skräckslagen pojke, fängslad i en bur i ett okänt bergrum. Som en mörk, lejonlik skugga rör sig kidnapparen i bakgrunden, under en klocka som obönhörligen räknar ner.

När kriminalinspektör Zack Herry ser den direktsända filmen förstår han vilket fruktansvärt öde som väntar pojken om de inte hittar honom i tid. Men samtidigt håller Zack på att förlora kampen mot sitt missbruk, och banden till hans vän och kollega Deniz slits sönder.

I ett mörkt och kallt Stockholm följer en skoningslös lek, en lek där Zack Herry aldrig har varit närmare döden.

Leon är den andlöst spännande, fristående fortsättningen i den kritikerrosade Herkulesserien. Romanen baseras löst på Herkules första stordåd, kampen mot det nemeiska lejonet.

Sagt om Herkulesserien:

"Fartfylld, välskriven och bitvis lite väl obehaglig." Lotta Olsson, DN
"Den är helt fantastiskt spännande." Jenny Alversjö, TV4 Nyhetsmorgon
"Hårdför, hetsig berättelse om utsatta barn, utlämnade unga kvinnor och råa vuxna. En komplex roman ... Den håller god position i genren." Norrköpings Tidningar
"Zack har allt som en modern kriminalroman ska ha." Torbjörn Elensky, Tidningen Vi
"Romanen speglar angelägna, aktuella debattämnen som rasism och kvinnohat. Det är en vidrig verklighet vi får se." Arbetarbladet
"Man kan knappast tänka sig en bättre författarduo. Tänk dig en Beck-film med en modern touch och mycket mer action." Nerikes allehanda
"En bra bok med mycket action, Stieg Larsson-vibe." Deckarhuset.se
"Oj oj, vad bra! Gillar ni Mons Kallentofts serie om Malin Fors så kommer ni att gilla Zack!" Blogspot Mysterierna

Mons Kallentoft har med sina kriminalromaner om Malin Fors blivit hyllad av såväl läsare som kritiker. Hans böcker har översatts till 30 språk och sålts i över 2,5 miljoner exemplar. Mons är född 1968, uppvuxen utanför Linköping och bor idag på Mallorca.

Markus Lutteman debuterade med dokumentärromanen El Choco och fick mycket uppmärksamhet med Patrik Sjöbergs biografi Det du inte såg. Tillsammans har böckerna sålt i nästan 400 000 exemplar. Markus är född 1973 och bor i Örebro.

GENRE
Crime & Thrillers
RELEASED
2018
28 April
LANGUAGE
SV
Swedish
LENGTH
339
Pages
PUBLISHER
Bookmark Förlag
PROVIDER INFO
Axiell Media AB
SIZE
3.3
MB
World-Class Swedish Cooking World-Class Swedish Cooking
2013
Isgudarna Isgudarna
2024
Blickfångarna Blickfångarna
2021
Satanskäftarna Satanskäftarna
2020
Himmelskriket Himmelskriket
2018
Zack Zack
2018
Skammens väg Skammens väg
2023
Offer utan ansikte Offer utan ansikte
2014
X sätt att dö X sätt att dö
2019
Till minne av en mördare Till minne av en mördare
2022
Eldslandet Eldslandet
2018
Sovsågott Sovsågott
2020