Skak under vulkanen
-
- USD 35.99
-
- USD 35.99
Descripción editorial
‘En forfatters sidste dage og død’ er titlen på en uafsluttet kortroman af den succesrige forfatter Franz J Lunde. Teksten er en urovækkende skildring af Lundes egne oplevelser i efteråret 2019.
Da manuskriptet kommer Barbarotti i hænde, er der sket mærkelige ting i forfatterverdenen, som Barbarotti nu modvilligt drages ind i. I 2020 kommer også Covid-19 ind i billedet, og først på selveste den svenske nationaldag, 6. juni, får den mærkelige sag sin forklaring.
SKAK UNDER VULKANEN er den syvende bog i serien om vicekommissær Barbarotti og hans kollega og samlever, Eva Backman.
HÅKAN NESSER, født 1950, er en ener i skandinavisk kriminallitteratur. Han er højt værdsat af både læsere og anmeldere, og han har modtaget stort set alle de priser, der er at modtage inden for kriminallitteraturen i Norden.