Long John Silver Long John Silver

Long John Silver

    • 7,99 €

    • 7,99 €

Descrizione dell’editore

Efter et langt liv til søs har den berømte étbenede sørøver Long John Silver trukket sig tilbage til Madagaskar. Alle hans gamle kumpaner er døde: kaptajn Flint, Pew, Israel Hands, ja, selv papegøjen, der sang "Femten mand på en død mands kiste".

Men da det kommer ham for øre, at han hjemme i England betragtes som menneskehedens fjende, og at det ikke mindst skyldes den historie om Skatteøen, som en vis Jim Hawkins har skrevet og ladet trykke, synes han, det er på tide, at verden får at vide, hvordan det i virkeligheden hang sammen.

Long John Silver går derfor i gang med at nedskrive historien om sit omtumlede liv på de syv have – en forrygende og eventyrlig beretning om, hvordan den unge mand fra Bristol, som kunne læse og skrive både engelsk og latin, endte med at stå til søs, hvor han lærte at hade kaptajner og andre øvrighedspersoner lige så højt, som han kom til at elske friheden og livet.



Den svenske forfatter Björn Larsson (f. 1953) boede i flere år om bord på sin båd Rustica. Han er professor i fransk ved Lunds Universitet og fik sit internationale gennembrud som forfatter med romanerne "Long John Silver" og "Den Keltiske Ring".

GENERE
Narrativa
NARRATO DA
TS
Torben Sekov
LINGUA
DA
Danese
DURATA
14:13
h min
PUBBLICATO
2017
17 novembre
EDITORE
Lindhardt og Ringhof
DIMENSIONE
592,3
MB