Disciplen Disciplen

Disciplen

    • 8,99 €
    • 8,99 €

Descrizione dell’editore

Disciplen går det op for Sebastian Bergman, at han har en voksen datter, og han gør nu en ihærdig indsats for at få styr på sit liv og kontrol over sit sexmisbrug. Han bryder sin hjerne med, om han skal afsløre, at han er hendes biologiske far. Han længes efter at fortælle det, men er klar over at det kan forstyrre hendes liv. Hun har allerede en, som hun kalder far, og som hun elsker.


Samtidig efterforsker hans gamle team hos rejseholdet en række brutale kvindemord, som på ubehagelig vis leder tankerne hen på Edward Hinde – en dømt seriemorder som Sebastian satte bag lås og slå for mange år siden. Men Hinde sidder fortsat inde, så politiet mener, at der er tale om en copy-cat. 


Det lykkes Sebastian at overtale Torkel, hans gamle chef, til at lade ham deltage i efterforskningen. Men det Sebastian finder frem til, er yderst ubehageligt. Han opdager, at mordene og sporene peger mod ham selv. 


Sebastian Bergman blev en læserfavorit lige fra starten. Nu er han tilbage – mindst lige så stilsikker, provokerende og uimodståelig som sidst. 


Disciplen har et fantastisk drive i plottet, som samtidig er troværdigt og fyldt med intens spænding.

GENERE
Thriller e gialli
PUBBLICATO
2018
1 febbraio
LINGUA
DA
Danese
PAGINE
432
EDITORE
Hr. Ferdinand
DATI DEL FORNITORE
JP Politikens Forlagshus
DIMENSIONE
1,8
MB
Oscuri segreti Oscuri segreti
2011
Il discepolo Il discepolo
2013
Anime senza nome Anime senza nome
2017
Der Mann, der kein Mörder war Der Mann, der kein Mörder war
2011
Die Opfer, die man bringt Die Opfer, die man bringt
2018
Die Menschen, die es nicht verdienen Die Menschen, die es nicht verdienen
2015
Fjeldgraven Fjeldgraven
2018
De stumme piger De stumme piger
2020
Mørket kalder Mørket kalder
2018
Bødlernes daggry Bødlernes daggry
2023
Skyggeriget Skyggeriget
2022
Terminalen Terminalen
2023