Wszyscy kłami‪ą‬

Big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy

    • 8,99 €
    • 8,99 €

Descrizione dell’editore

Oto człowiek! Wszystko, czego wolelibyście nie wiedzieć o sobie i innych


Serum prawdy – niepotrzebne, konfesjonały – do lamusa, wykrywacze kłamstw – na śmietnik historii! Jest jedno miejsce, gdzie ludzie są – przynajmniej na ogół – absolutnie szczerzy: okno wyszukiwarki.


Seth Stephens-Davidowitz, filozof i doktor ekonomii, były pracownik Google’a, przeanalizował dane z wyszukiwań internetowych dotyczących między innymi rasizmu, depresji, wykorzystywania nieletnich, poczucia humoru czy preferencji seksualnych. Owocem tych badań jest książka Wszyscy kłamią – bestseller „New York Timesa” i „Wall Street Journal”, Książka Roku według „The Economist” i „Business Insider”.


Jak często ludzie NAPRAWDĘ uprawiają seks?


Co należy mówić na pierwszej randce, żeby nie stracić szans na drugą?


Ilu naprawdę jest rasistów w Ameryce?


Czy Freud ściemniał?


Czy rodzice inaczej traktują synów, a inaczej córki?


Jaki procent mężczyzn to geje?


Znaczna część z tego, co dotychczas myśleliśmy o ludziach, to fałsz, twierdzi Stephens-Davidowitz. Powód? Ludzie kłamią – w kwestionariuszach i rozmowach. Okłamują przyjaciół, kochanków, lekarzy i samych siebie.


Dziś nie musimy już jednak opierać się wyłącznie na deklaracjach ankietowanych. Dane z Internetu – ślady informacji, które miliardy ludzi zostawiają w Google, mediach społecznościowych, serwisach randkowych, a nawet na stronach pornograficznych – wreszcie pokazują nagą prawdę. Możemy teraz dowiedzieć się, co ludzie naprawdę myślą i czego pragną.


Wnioski? Mogą rozśmieszyć, zszokować albo głęboko zaniepokoić. Z całą pewnością jednak skłonią do refleksji nad tym, kim jest człowiek początku XXI wieku.

GENERE
Saggistica
PUBBLICATO
2019
30 ottobre
LINGUA
PL
Polacco
PAGINE
402
EDITORE
Wydawnictwo Literackie
DIMENSIONE
4,5
MB

Altri libri di Seth Stephens-Davidowitz

2017
2017
2022
2018
2022
2023

Altri hanno acquistato

2020
2020
2016
2021
2020
2019