• ¥1,000

発行者による作品情報

Autorka znakomitych książek wysokogórskich – „Kurtyka”, „Alpejscy wojownicy”, „Ucieczka na szczyt” – ponownie kieruje wzrok na najwyższe szczyty Ziemi. Tym razem opisuje najtrudniejsze zimowe wyprawy na ośmiotysięczniki. Relacjonuje nie tylko pierwsze wejścia, w ogromnej większości będące dziełem polskich ekip, ale także wyprawy nieudane, tragiczne oraz te, które musiały się wycofać. „8000 zimą” to powieść o narodzinach legendarnych Lodowych Wojowników i sztuce cierpienia, która pchnęła ich w najwyższe góry i rozpętała światowy wyścig o pierwsze zimowe wejścia. To kompendium wiedzy o 40-letniej zimowej eksploracji ośmiotysięczników ukazanej przez pryzmat rozmów ze wspinaczami i ich rodzinami.


Zimowe wspinanie w Himalajach to sztuka cierpienia, powiedział Wojtek Kurtyka. Mimo to są tacy, których życiową pasją, a nawet obsesją, jest zdobywanie ośmiotysięczników w tej najzimniejszej porze roku.

Bernadette McDonald jako pierwsza opowiada, jak polscy Lodowi Wojownicy stworzyli zimę, doskonaląc to, co nazywali sztuką cierpienia, jak weszli na szczyt Mount Everestu zimą w 1980 roku – pierwszy, choć nie ostatni ośmiotysięcznik zdobyty w ten sposób. McDonald wspomina polskich wspinaczy – wizjonera i twórcę himalaizmu zimowego Zawadę, Kukuczkę, Berbekę. Z pasją i kronikarską rzetelnością ujawnia, co zainspirowało Polaków do podjęcia tej brutalnej gry; opowiada, jak rosnąca liczba wspinaczy z całego świata dopingowała się wzajemnie i konkurowała o każdy kolejny szczyt.

„«8000 zimą» to profesjonalnie napisana zimowa górska «encyklopedia» opisująca szczegółowo 40-letnią już zimową eksplorację gór najwyższych, w której polscy alpiniści odegrali główną rolę. Zimowe sukcesy naszych wspinaczy w dużej części wypełniły złotą dekadę polskiego alpinizmu. To książka o ludziach, ich determinacji, głodzie sukcesu, ale też o sztuce cierpienia w ekstremalnych warunkach...” – Krzysztof Wielicki 


„Dostajemy monografię o zimowym wspinaniu na najwyższe góry Ziemi. Trudno o bardziej kompetentnego autora niż Bernadette McDonald, która zna/znała większość bohaterów swej książki. Choć do wielu opisanych wydarzeń ma osobisty, emocjonalny stosunek, staje z boku i zachowuje obiektywizm. Warto sięgnąć po tę książkę, by zobaczyć, jak widzą nas inni, i uzmysłowić sobie, jak ważna jest himalajska zima dla wspinaczy na całym świecie” – Janusz Majer

ジャンル
スポーツ/アウトドア
発売日
2021年
1月22日
言語
PL
ポーランド語
ページ数
303
ページ
発行者
AGORA S.A.
販売元
Agora S.A.
サイズ
11.9
MB

Bernadette McDonaldの他のブック