Film Film

Film

    • ¥750
    • ¥750

発行者による作品情報

“Film – en kærlighedshistorie” af den prisbelønnede og kritikerroste indiske forfatter Tabish Khair er en roman om kærlighed, drømme og bedrag. Det er en poetisk smuk fortælling skrevet af en livsklog forfatter. Beskriver på én gang tilværelsens små facetter og nuancer samtidig med at den tegner et historisk billede af Indien i en tid med konflikter og religiøst had.

I Film – en kærlighedshistorie følger vi den tidligere prostituerede Durga, som sammen med sin søn og mand rejser rundt til mindre byer i Indien for at fremvise film. Familien lever et fattigt og slidsomt liv, og Durga overtales til at give sin søn væk til en velhavende familie, som år forinden har mistet deres søn.

Fælles for Durga og hendes mand er, at de i deres pauvre og slidsomme tilværelse næres af drømme. Drømmene er en væsentlig drivkraft, men de må også erfare, at drømmene samtidig kaster et slør af bedrag efter sig.

“Film – en kærlighedshistorie” beskriver også en række historiske begivenheder i Indien i 40´erne, hvor den muslimske stat Pakistan dannes, mordet på Gandhi, udviklingen af fotografiet og filmindustrien i Bombay, hvor genren bollywood-film tager form.

”Det er en fornøjelse af læse Film – en kærlighedshistorie. Antydningerne er strøet ud med rund hånd, man fornemmer, at her ligger gåder begravet, men man kan umuligt gennemskue dem før senere”. Information.

“En kærlighedserklæring til Indien, der opsummerer godt og ondt, kys og prygl. Det er rigt, gribende, virtuost, klogt. Alt i alt anstrengelserne værd, så smøg ærmerne op, kære læser, og tag fat!”. 5 stjerner, Berlingske Tidende.

“Fin, tragisk, dramatisk, stille og stærk roman ... Det er kunst af filmisk skønhed”. 5 stjerner, Alt for Damerne

ジャンル
小説/文学
発売日
2016年
4月28日
言語
DA
デンマーク語
ページ数
292
ページ
発行者
EC Edition
販売元
eBokNorden
サイズ
775.2
KB
Filles du djihad Filles du djihad
2018年
Comment lutter contre le terrorisme islamiste dans la position du missionnaire Comment lutter contre le terrorisme islamiste dans la position du missionnaire
2018年
Apaiser la poussière Apaiser la poussière
2016年
The Thing About Thugs The Thing About Thugs
2012年
How to Fight Islamist Terror from the Missionary Position How to Fight Islamist Terror from the Missionary Position
2014年
Amitav Ghosh: A Critical Companion Amitav Ghosh: A Critical Companion
2013年