Identiteetti Identiteetti

Identiteetti

    • ¥2,200
    • ¥2,200

発行者による作品情報

Vuosikymmenen vaihteen tärkein yhteiskunnallinen kirja!

Francis Fukuyama ennusti kahta vuotta ennen Donald Trumpin vaalivoittoa, mitä Yhdysvalloissa ja maailmalla laajemminkin oli tapahtumassa. Perinteisen politiikan ulkopuolelta tulevat voimakkaat eturyhmät ravisuttivat liberaaliin demokratiaan perustuvaa järjestystä. Nämä populistiset kansallismieliset pyrkivät suoraan yhteyteen ”kansaan”, joka määriteltiin kapeana sisäpiirinä, mikä sulki pois suuren osan muusta
väestöstä.

Vaatimus yksilön oman identiteetin arvostuksesta määrittelee pitkälti tämän hetken poliittista maailmaa. Liberaalin demokratian universaaleille arvoille ovat nousseet haastajiksi kapeammat identiteetit, jotka perustuvat valtioon, uskontoon, lahkoon, rotuun, etnisyyteen tai sukupuoleen. Tämä ilmiö on synnyttänyt maahanmuuttovihamielisen populismin, poliittisen islamin ja muut kuppikunnat. Siltojen sijaan politiikassa rakennetaan muureja.

Identiteetti on ajankohtainen ja tarpeellinen kirja, jonka kirjoittamiseen Trumpin valinta antoi ratkaisevan sysäyksen. Se on terävä varoitus siitä, että ellemme kykene muodostamaan yhteistä ymmärrystä keskinäisestä arvostuksesta, tuomitsemme itsemme jatkuvaan konfliktiin.

Francis Fukuyama toimii Stanfordin yliopistossa demokratian, markkinatalouden ja kansainvälisen politiikan tutkijana ja opettajana ja on kirjoittanut useita merkittäviä ja paljon keskustelua herättäneitä kirjoja vuosituhannen vaihteen molemmin puolin. Hänen tunnetuin teoksensa on suomeksi 1992 ilmestynyt Historian loppu ja viimeinen ihminen.

ジャンル
政治/時事
発売日
2020年
3月19日
言語
FI
フィンランド語
ページ数
181
ページ
発行者
Docendo
販売元
Werner Saderstram Ltd
サイズ
970.9
KB
The Origins of Political Order The Origins of Political Order
2011年
The End of History and the Last Man The End of History and the Last Man
1993年
Political Order and Political Decay Political Order and Political Decay
2014年
Identity Identity
2018年
The Origins of Political Order The Origins of Political Order
2011年
Liberalism and Its Discontents Liberalism and Its Discontents
2022年