Kleptokracie Kleptokracie

Kleptokracie

Jak špinavé peníze ovládají svět

    • 10,99 €
    • 10,99 €

Publisher Description

Šokující, pečlivě zpracované dílo literatury faktu, v němž oceňovaný investigativní novinář Tom Burgis odhaluje, jak globální kleptokracie korumpuje svět kolem nás.

Jsou všude – zloději a jejich lidé. Mistři v utajování. Nashromáždili více peněz než většina zemí. Co však kradou ve skuteč­nosti, je moc. Dosud jsme se o jejich exis­tenci dozvídali pouze z toho, co nechávali za sebou – tělo v ohořelém audi, dělníci rozstřílení v kazašské poušti, zmanipu­lované volby v Zimbabwe, britský bankéř, který byl umlčen a zesměšněn, když se snažil odhalit pravdu o londýnské City.

Tom Burgis proplétá čtyři příběhy odha­lující děsivou globální síť korupce. Potí­žista z Basingstoke, který narazí na ta­jemství jedné švýcarské banky, miliardář z bývalého Sovětského svazu budující si soukromé impérium, poctivý kanadský právník se záhadným klientem a brook­lynský podvodník pod ochranou CIA.

Burgis předkládá obraz světa, z něhož jsme dosud znali jen střípky. Sleduje stopy špi­navých peněz, které zaplavují celosvětovou ekonomiku, pomáhají diktátorům a zamo­řují demokracii. Ale cesty vedoucí z Kremlu do Pekingu, z Harare do Rijádu a z Paříže do Bílého domu ukazují něco mnohem hro­zivějšího – zloději se spojují. A lidské ztrá­ty budou ohromné.

Kniha roku podle týdeníku Economist

Pozoruhodná kniha roku podle deníku Washington Post


                                                                             ***


Poté, co zanechal raných představ o dráze potulného básníka, působil Tom Burgis jako zahraniční dopisovatel v Jižní Americe a Africe. Šest­náct let pracoval ve Financial Times, mimo jiné jako člen investigativního týmu. Od­haloval korupční skandály, zabýval se teroristickými útoky, převraty, neonacismem a zapomenutými konflikty a sledoval pohyb špinavých peněz světem. Za svou novinářskou práci získal řadu ocenění v USA, v Británii a Asii.


                                                                              ***


„Mistrný popis mechanismu peněz a násilí, které stojí za nejmocnějšími diktaturami světa.“

The Washington Post


„Významnými hráči na stránkách Burgisovy knihy jsou nejen oligarchové Putinova Ruska, ale stejně tak kazašský vládce Nazarbajev, zimbabwský diktátor Robert Mugabe, Joseph Kabila z Konžské demokratické republiky, britští bankéři, z nichž se stali regulátoři trhu, trojice středoasijských miliardářů a celá třicítka dalších postav. V novém světě ‚alternativních faktů‘ už korupce není známkou selhávajícího státu, ale státu, který úspěšně plní svůj nový účel.“

The Guardian


„Ačkoli jde o pečlivě zpracovanou investigativní novinařinu, je napsána stylem svižného thrilleru. Kniha poutavě odhaluje temný svět, v němž se moc mění v peníze a peníze v moc.“

The Times

GENRE
Business & Personal Finance
RELEASED
2023
28 June
LANGUAGE
CS
Czech
LENGTH
456
Pages
PUBLISHER
Jota
SIZE
1.6
MB

More Books by Tom Burgis

Kleptopia Kleptopia
2021
Cuckooland Cuckooland
2024
Cleptopia: Como o Dinheiro Sujo Está a Conquistar o Mundo Cleptopia: Como o Dinheiro Sujo Está a Conquistar o Mundo
2023
Dinero sucio Dinero sucio
2022
Cleptopia Cleptopia
2021
La macchina del saccheggio La macchina del saccheggio
2020