Harpiks Harpiks

Harpiks

    • $159.00
    • $159.00

Descripción editorial

"Det var mørkt i det hvide værelse, da min far slog min farmor ihjel. Jeg var der. Carl var der også, men ham opdagede de aldrig. Alt var anderledes dengang. Det var før, min fars ting var begyndt at fylde så meget, at vi ikke længere kunne komme ind i stuen. Og før min mor var blevet så stor, at hun ikke længere kunne komme ud af soveværelset. Men det var efter, at de havde meldt mig død, så slap jeg for at komme i skole.

Pigen Liv vokser op på en lille isoleret ø med sine forældre. Hun sætter ingen spørgsmålstegn ved det liv, familien lever. Selvom faderen holder hende skjult i en gammel container, er hun aldrig i tvivl om, at han elsker hende. HARPIKS er en rå, mørk og kærlig fortælling om en familie på kanten. Om angsten for at miste, om mord og paranoia - og om utilsigtet ondskab.

HARPIKS er Ane Riels anden roman, den er solgt til flere lande og har modtaget både danske og internationale priser. Hun debuterede i 2013 med den prisbelønnede roman SLAGTEREN I LISELEJE.

  • GÉNERO
    Ficción y literatura
    PUBLICADO
    2019
    30 de agosto
    IDIOMA
    DA
    Danés
    EXTENSIÓN
    256
    Páginas
    EDITORIAL
    Lindhardt og Ringhof
    VENDEDOR
    Lindhardt og Ringhof Forlag AS
    TAMAÑO
    1
    MB
    Resina Resina
    2020
    Små stød Små stød
    2023
    Urværk Urværk
    2021
    Fenyőgyanta Fenyőgyanta
    2020
    Bæst Bæst
    2019
    Slagteren i Liseleje Slagteren i Liseleje
    2019