• $19.00

Descripción de editorial

Bliski jest  I do ujęcia trudny jest Bóg.  Lecz gdzie jest niebezpieczeństwo, wzrasta  Także to, co ocala.  Mroki zamieszkują  Orły, i bez trwogi stąpają  Synowie Alp ponad otchłanią  Na mostach lekko wzniesionych.  Tedy, skoro spiętrzone są wokół  Wierzchołki czasu  I najukochańsi mieszkają w pobliżu, słabnący  Na górach, najbardziej rozdzielonych oddalą,  O, daj wody niewinnej,  Skrzydlisk użyczże nam, najwierniejszym, wspomóż  Na tamtą stronę przejść oraz z powrotem nawrócić. [...] 


Fryderyk Hölderlin Ur. 20 marca 1770 w Lauffen am Neckar (w płd. Niemczech) Zm. 7 czerwca 1843 w Tybindze Własc. Johann Christian Friedrich Hölderlin. Niemiecki poeta, pisarz i filozof epoki klasyczno-romantycznej. Studiował w Tybindze teologię, filozofię i filologię klasyczną. Przyjaźnił się z Georgiem Heglem. Porzucił karierę duchowną, aby poświęcić się poezji; pracował jako prywatny nauczyciel. Przeżył nieszczęśliwą miłość. Od 1802 r. walczył z chorobą umysłową, pod opieką rodziny i przyjaciół pracował początkowo jako bibliotekarz, tłumaczył też tragedie greckie. Z czasem jego stan pogorszył się i ostatnie 30 lat życia poeta spędził w domu stolarza, który był wielbicielem jego twórczości.


Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

GÉNERO
Ficción y literatura
PUBLICADO
2016
agosto 22
LENGUAJE
PL
Polaco
EXTENSIÓN
7
Páginas
EDITORIAL
Wolne Lektury
VENDEDOR
Helion SA 1177626412
TAMAÑO
329.5
KB

Más libros de Fryderyk Hölderlin