Tragedie. Wyzwolenie. Lepsze Życie Tragedie. Wyzwolenie. Lepsze Życie

Tragedie. Wyzwolenie. Lepsze Życie

Beschrijving uitgever

Po śmierci mojej mamy w maju 1994 r. postanowiłem spisać informacje o powiązaniach rodzinnych, o wydarzeniach rodzinnych, ułożyć tablicę genealogiczną, spisać wspomnienia z czasów II wojny światowej – wysiedleniach, pobycie w hitlerowskich obozach zagłady: Zamość, Oświęcim, Auschwitz-Birkenau... Podać nazwiska ludzi z naszj wsi pomordowanych w czasie wojny – jest pamiątkowa tablica w kościele ufundowana przez mieszkańców po wyzwoleniu (pamiętam zbiórkę pieniędzy).
W latach 1996-99 zebrałem i spisałem to, co było w pamięci krewnych. Przez ten rok także opierając się na notatkach i pamięci – spisałem swoje wspomnienia z 38 lat pływania na statkach. Opracowałem także 2 albumy fotograficzne: jeden rodzinny, drugi związany z moją pracą. Na początku 2000 r. kupiłem sprzęt (komputer, skaner, drukarkę laserową i atramentową) i do Wielkanocy wydrukowałem 4 książki.
W latach 2000-2004 na podstawie zdobytych w Archiwach i różnych USC ok. 400 różnych dokumentach opracowałem szeroką „KRONIKĘ RODZINNĄ” z lat 1750-2000 wraz z tablicą genealogiczną – ok. 700 osób. W następnych latach uzupełniałem dokumenty. Odnalazłem dokumenty z 1911, 1912 i 1913 r. dotyczące wyjazdu mego dziadka Jana Chmielewskiego i jego brata Józefa do USA na zarobek, aby kupić gospodarkę. Obu im się to udało.
Ta książka jest zbiorem informacji dot. głównie lat II wojny światowej 1939-1945 oraz skrótowo zmiany jakie zaszły w życiu ludności w latach 1944-2000 w porównaniu z nędzą życia ludności okolicznych wsi przez setki lat – do wyzwolenia w 1944 r. W latach 1941 i nn. mieszkańcy Skierbieszowa i okolicznych wsi zostali przez okupanta niemieckiego wysiedleni, umieszczeni w obozach przejściowych, przetransportowani do obozu zagłady w Oświęcimiu lub wysłani do robót na terenie Niemiec. Moja rodzina została osadzona na pożydowskiej gospodarce we wsi Głusko. Inni krewni zginęli w Oświęcimiu. Niewielu przeżyło. Helena, siostra mojej mamy przeżyła 30 miesięcy w niemieckich obozach. Jej relację (mp3 i tekst) nagrałem w 1999 r.
Niniejsze opracowanie wraz z w/w relacjami przesłałem do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu (mp3 + teksty; podziękowanie!), a także (rocznica wysiedleń) do: Radio Maryja, w Skierbieszowie do - Księży parafii NMP, wójta gminy, dyrektorów Podstawówki i Gimnazjum, Gminnej Biblioteki – żadnej reakcji, nawet standardowego potwierdzenia odbioru (a dotarło jako załączniki e-maili). Z okazji uroczystości wyzwolenia Auschwitz-Birkenau z udziałem prezydenta RP – także wysłałem mu to opracowanie – oprócz potwierdzenia „z automatu” – nic. Widocznie takie jest prawdziwe zainteresowanie tragediami ludności z czasów wojny. Są tu informacje dotyczące wielu rodzin, wielu ludzi, gdyż prawie każda rodzina miała kogoś, kto zginął podczas lat okupacji. Te tragiczne wydarzenia zebrane z pierwszej ręki opisuję w niniejszej książce.

GENRE
Geschiedenis
UITGEGEVEN
2016
16 april
TAAL
PL
Pools
LENGTE
252
Pagina's
UITGEVER
Władysław Chmielewski
GROOTTE
5
MB

Meer boeken van Władysław Chmielewski

Skierbieszów. Mieszkańcy Skierbieszów. Mieszkańcy
2015
Tak Trzymać. cz.2 Tak Trzymać. cz.2
2015
Tak Trzymać Tak Trzymać
2015
Lot Albatrosa Lot Albatrosa
2015

Anderen kochten ook

Dookoła USA Dookoła USA
2015
Gruszka: opowiadanie po polsku Gruszka: opowiadanie po polsku
2013
Żółte, okrągłe ślepia: opowiadanie po polsku Żółte, okrągłe ślepia: opowiadanie po polsku
2013
To ja ukradłem panu samochód To ja ukradłem panu samochód
2017
Szkice z życia. Antologia opowiadań Szkice z życia. Antologia opowiadań
2012
Doknij mnie...- opowiadanie po polsku Doknij mnie...- opowiadanie po polsku
2013