Kucharz Doskonały. Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych Kucharz Doskonały. Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych

Kucharz Doskonały. Dziedzictwo kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych

Publisher Description

"Polska Kuchnia to nie był schab, kotlet z kapustą i bigos. To była naprawdę niezwykle ciekawa i bardzo urozmaicona kuchnia [...] Było bardzo dużo potraw z tzw. darów lasu- grzyby, jagody, poziomki, maliny, jeżyny. Od Turków nauczyliśmy się i to dosyć wcześnie robić mięsa w sosach owocowych. Bardzo lubiliśmy dziczyznę i stąd bardzo dużo sosów z tarniny, głogu, borówki do mięs. Bardzo dużo jedliśmy drobiu, bardzo dużo jedliśmy ryb- bo należy pamiętać, że każdy dwór szlachecki nie mówię już o magnackim był jakby samowystarczalnym przedsiębiorstwem. On utrzymywał siebie ale utrzymywał też tzw. drugi i trzeci stół." Hanna Szymanderska. Kętrzyn 5 sierpnia 2014r. Egzamin w projekcie "Kucharz Doskonały" Dziedzictwo Kulinarne w pracy nauczycieli szkół gastronomicznych.

Ten opis mieliśmy napisać wspólnie z Hanną Szymanderską. Umówiliśmy się, że po jej powrocie z wyjazdu wspólnie skreślimy kilka słów przedstawiających zawartość tej publikacji. Hanna Szymanderska nie wróciła już do domu. Odeszła z tego świata niespodziewanie i tragicznie 21 września 2014 r. Pozostanie na zawsze w naszych sercach i myślach. Będziemy sobie o Niej przypominać otwierając jej fantastyczne książki. Będziemy o Niej opowiadać swoim dzieciom przygotowując potrawy, które w nich opisała.

To jest prawdopodobnie ostatnia lub jedna z ostatnich książek nad którymi pracowała.

W publikacji znajdziecie Państwo kilka szerokich opracowań.

Na wstępie Piotr Lipka, który kierował działaniami projektu, przedstawi działalność jego realizatora – Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego – opisze powstawanie programu i swoje impresje z tym związane.

W kolejnej części Paweł Szliwiński omówi przebieg realizowania praktyk przez nauczycieli.

W części merytorycznej artykuł Hanny Szymanderskiej pozwoli nam poznać w skondensowanej formie historię kuchni polskiej.

Później płynnie przejdziemy do kolejnej części przygotowanej przez ośmiu ekspertów z dziedziny historii kuchni, gastronomii, dietetyki, produktu regionalnego i zarządzania projektem, zawierającej finalny wypracowany w projekcie program praktyk.

Tekst Grażyny Uścińskiej przybliży nam i znane, i zapomniane rośliny, które z powodzeniem możemy na co dzień wykorzystywać w domowej kuchni.

Dietetyczka Małgorzata Frajberg zanalizuje wartość odżywczą niektórych historycznych potraw.

Na zakończenie Gieno Mientkiewicz przedstawi produkty regionalne i lokalne oraz sposoby ich oznaczenia.

Ostatnim artykułem, który uwidoczni wartość projektu, jest analiza ewaluacyjna przygotowana przez jednostkę zewnętrzną ewaluującą wartość projektu


Zachęcam Państwa do lektury.

Krzysztof Lendzion

GENRE
Professional & Technical
RELEASED
2014
22 September
LANGUAGE
PL
Polish
LENGTH
257
Pages
PUBLISHER
Instytut Badań i Edukacji sp. z o.o.
SIZE
146
MB

Customers Also Bought

Księga Wołowiny wydanie elektroniczne Księga Wołowiny wydanie elektroniczne
2015
Niewolnica, Wojowniczka, Królowa (Księga 1 Cyklu o Koronie I Chwale) Niewolnica, Wojowniczka, Królowa (Księga 1 Cyklu o Koronie I Chwale)
2016
Tanie Podróżowanie Tanie Podróżowanie
2012
Druga sztuka marketingu Druga sztuka marketingu
2016
Wakacje w Raju Wakacje w Raju
2013
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
2013