Syv Dage Syv Dage

Syv Dage

    • 5.0 • 1 Rating
    • 79,00 kr

Publisher Description

Cape Town, Sydafrika: En snigskytte er begyndt at skyde tilfældige politifolk for at få genåbnet en uopklaret sag om mordet på en ung, kvindelig advokat. Samtidig beskylder han politiet for at dække over den skyldige.


Politiet er nødt til at genåbne sagen, og de sætter en af deres mest erfarne folk, kaptajn Benny Griessel, til at lede efterforskningen. Men sporene er blevet kolde, og alt, hvad Griessel har at gå efter, er et sæt nøgenbilleder og en indviklet forretningshandel. Imens stiger presset fra ledelsen og medierne, i takt med at snigskytten optrapper sine handlinger.


Samtidig må Griessel kæmpe for at holde sin nye veninde, sangerinden Alexa Barnard, ædru, indtil hun kan gøre comeback på scenen. Og pludselig udnævner snigskytten Griessel til sit næste offer.


For Griessel bliver det syv dage i helvede …


Deon Meyer er Sydafrikas førende kriminalforfatter. Han er en mester i neglebidende spænding og giver med sit troværdige persongalleri og sine farverige kulisser et intenst og stemningsfuldt billede af det moderne Sydafrika.


"Årets foreløbig bedste krimi."

- Tonny Worm i Information om Deon Meyers TRETTEN TIMER


"Hold på hat og håndjern... Forrygende og socialt indigneret politiroman fra Cape Town." *****

– Bo Tao Michaelis i Politiken om Deon Meyers TRETTEN TIMER

  • GENRE
    Crime & Thrillers
    RELEASED
    2014
    15 August
    LANGUAGE
    DA
    Danish
    LENGTH
    459
    Pages
    PUBLISHER
    Lindhardt og Ringhof
    SIZE
    1.8
    MB
    Skorpio Skorpio
    2026
    Der Tag des Skorpions Der Tag des Skorpions
    2026
    13 heures 13 heures
    2025
    Mörk flod Mörk flod
    2022
    Villebråd Villebråd
    2020
    Kvinnan i den blå slängkappan Kvinnan i den blå slängkappan
    2019